Foto: Unsplash

Američan nechtěl platit vysoké poplatky za internet, vybudoval proto vlastního poskytovatele internetových služeb

Když se měl Američan Jared Mauch rozhodnout, zda se spokojí s pomalým internetem od AT&T, nebo zaplatí společnosti Comcast 50 000 dolarů za rozšíření do svého venkovského domu, rozhodl se, že si vytvoří vlastního poskytovatele optického internetu. To se mu podařilo, a nyní dokonce rozšířil své služby z přibližně 70 zákazníků na téměř 600, což bylo možné díky financování zaměřenému na rozšíření přístupu k širokopásmovému internetu.

V loňském roce vyčlenil americký vládní fond Coronavirus State and Local Fiscal Recovery Funds michiganskému okresu Washtenaw 71 milionů dolarů na infrastrukturní projekty, přičemž část z této částky byla určena na rozšíření širokopásmového připojení. Společnost Mauch Jareda Maucha následně vyhrála výběrové řízení na připojení domácností, které mají s připojením potíže podobně, jako je měl i Mauch.

Mauch bude nyní muset rozšířit délku optických vláken ze 22,5 kilometrů na přibližně 83,5 kilometrů, aby mohl projekt dokončit (některé domy spotřebují i 800 metrů optických vláken).

Zákazníci si mohou vybrat z rychlostí internetu 100 Mb/s za 55 dolarů měsíčně nebo 1 Gb/s s neomezenými daty za 79 dolarů měsíčně. Podle smlouvy je dokončení stanoveno do roku 2026, nicméně Mauch by chtěl být hotov přibližně do konce roku 2023. Ostatně některé z domů již připojil.

Přestože Mauch pracuje jako sítový architekt společnosti Akamai, jeho sousedé jej znají spíš jako „chlapíka s optickými kabely“.

Zdroj: engadget.com