Američané vytvoří přesné 3D modely kulek, které zabily J. F. Kennedyho. Prohlédnout si je bude moci každý.

V listopadu jsme si připomněli 56 let od události, která změnila americké dějiny. V Texaském městě Dallas byl zastřelen americký prezident Johna F. Kennedyho a dodnes nejsou známé veškeré podrobnosti o tom, co se vlastně stalo a kdo celou akci zorganizoval.

Americký národní archiv ve spolupráci s Národním institutem pro standardy a technologie představily projekt, díky kterému si kulky které 35. prezidenta připravily o život může prohlédnout každý. Jejich přesné modely totiž budou k dispozici všem.

O tvorbu tohoto modelu se postarala druhá z výše zmíněných institucí a využila k tomu technologii zvanou Focus variation microscopy. Ta využívá speciální optické zařízení podobné mikroskopu, které je vybaveno více čočkami a umožňuje přesné zaostření v různých ohniskových délkách. Díky tomu bylo možné zachytit s velikou přesností každý detail povrchu jednotlivých kulek.

Nad svou prací strávili tvůrci modelů desítky hodin, což dokazuje výsledek jejich práce. Podařilo se jim totiž vytvořit jejich počítačový obraz s obrovskou mírou detailu. Díky tomu si mohou zájemci prohlédnout nejen drážky vytvořené hlavní při výstřelu, ale také jednotlivé škrábance, jež se na plášti střel objevily a jsou pouhým okem neviditelné.

Kromě dvou kulek nalezených přímo v těle JFK, byly v rámci projektu vytvořeny také modely dalších střel souvisejících s celou událostí. Jednou z nich je střela, která měla podle rekonstrukce také zasáhnout Kennedyho, avšak z jeho těla vylétnout a zasáhnout texaského guvernéra Johna Connallye. Ten celý atentát díky zásadu lékařů přežil. K dispozici budou i kulky vystřelené z pušky atentátníka Lee Harvey Oswalda, který je oficiálně považován za strůjce celé akce.

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.