Americká armáda nařídila vojákům přestat používat drony od DJI

Americká armáda vydala nařízení, podle kterého musejí její vojáci okamžitě zastavit používání dronů od čínského výrobce DJI a přestat je i nakupovat.

Podle zástupce Armádního leteckého ředitelství armáda dovolila svým vojákům pořizovat si čínské drony ve stovkách případů v rámci různých misí. Nyní jsou však tato zařízení stahována ze služby – kvůli výsledkům „utajených zjištění“ ve studii vypracované v květnu armádní výzkumnou laboratoří v Marylandu. Na možná „operační rizika“ při používání těchto dronů upozorňuje ve svém memorandu i námořnictvo.

Důvodem mohou být informace, které drony shromažďují a které zahrnují zeměpisnou polohu letu, audio i video data. Společnost DJI čelila již v minulosti stížnostem týkajícím se zabezpečení soukromí. Minulý rok vydala prohlášení, že její drony ukládají data pouze prostřednictvím aplikace GO po schválení uživatelem. K datům se prý nemá jak dostat, proto je nemůže poskytnout ani nikomu jiného.

DJI nicméně mnohé své drony vybavila softwarem, který používá geolokaci k určení toho, jestli se dron nachází v bezletové zóně, či nikoli.

Problém však bude podle webu arstechnica.com zřejmě v tom, jak jiné drony společnosti získávají přístup k telemetrii v terénu. Americká armáda se obává, že dronů by se mohl zmocnit protivník, tak jako se to stalo v Iráku nebo Sýrii v případě tzv. Islámského státu. Ten nad nimi získal v minulosti kontrolu díky chybě v softwarovém protokolu. I bez přímé kontroly by z nich protivník mohl skrytě získávat audio i video data a informace o telemetrii.

 

Zdroj: arstechnica.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.