Americká armáda nyní může sestřelovat civilní drony

Americká armáda zavádí novou směrnici, podle níž budou moci vojenské základny sestřelovat soukromé civilní i komerční drony, pokud budou představovat hrozbu. Nařízení bylo rozesláno již v červenci a obsahuje detaily o tom, jak nakládat s drony přicházejícími do blízkosti vojenských bezletových zón.

Drony, které narušují tento prostor, mohou být sledovány, vypnuty, zabaveny a v krajním případě i zničeny. Podle mluvčího Pentagonu Jeffa Davise bude reakce armády záviset na „konkrétních okolnostech“.

Vojenské základny jsou již léta společně s národními parky, hlavními stadióny nebo letišti (v okruhu 8 km) považovány za bezletové zóny. Za narušení těchto objektů hrozil dříve trest ve formě peněžité pokuty nebo vězení.

Ministerstvo obrany říká, že směrnice se dotkne 133 vojenských zařízení, i těch, které před nedávném zakázaly přelety civilních dronů.

Některé drony mají zabudovaný geo-fencing, aby se bezletovým zónám vyhnuly. Dnes je ale možné si snadno pořídit modifikace, které dronům umožní dostat se za vojensky kontrolované oblasti (např. software od ruské firmy Coptersafe). To byl jeden z důvodů, proč americká armáda před několika dny zakázala používání dronů od čínské společnosti DJI.

 

Zdroj: theverge.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.