Zdroj: pixabay.com

Americká armáda plánuje vývoj přenosného zařízení, které včas odhalí příznaky COVID-19 u svého nositele

Od vypuknutí pandemie COVID-19 se prozatím nepodařilo dospět k jednoznačným prognózám ohledně dalšího vývoje. To neusnadňuje ani problematické rozpoznávání této diagnózy, kterou lze kromě oficiálních testů určit pouze podle příznaků, z nichž většina je však velmi snadno zaměnitelná s projevy dalších podobných onemocnění. Mnozí nakažení, u nichž se projeví jen mírné příznaky, si proto vůbec nemusí být jisti, zda nejsou přenašeči.

Podle posledních zpráv by však diagnostika mohla být zanedlouho o poznání jednodušší, americká armáda má totiž v plánu vývoj přenosného zařízení, které by dokázalo detekovat, zda je, nebo není určitá osoba nakažená COVID-19, a to podle projevených příznaků této nemoci. Za účelem vývoje takového zařízení americká armáda vypsala výběrové řízení pro technologické společnosti, a to na smlouvu ve výši 25 milionů dolarů.

Velmi účinnou zbraní proti šíření COVID-19 se totiž ukazuje včasná identifikace a izolace nemocných. A právě s těmito kroky by mělo nové přenosné zařízení pomoci. Podle výše odměny se také zdá, že americká armáda takový přístroj naléhavě potřebuje.

Nové zařízení by mělo být možné nosit na zápěstí jako hodinky (případně také připnuté na oděvu). Sledováním tělesných projevů svého nositele v reálném čase – a to zejména horečky, dušnosti, expozice virům či dokonce zjišťováním protilátek – by pak mělo být schopno vyhodnotit stav a při výskytu některých příznaků svého nositele automaticky upozornit. Uživateli poté může být proveden oficiální test, který diagnózu potvrdí, nebo vyvrátí.

Otázkou ale zůstává, nakolik efektivní takové zařízení bude nebo třeba to, jak si poradí s nakaženými osobami bez příznaků, které nemoc mohou přenášet dál. Sporná je také otázka soukromí, jelikož dané zařízení by mělo být schopno sledovat polohu svého nositele.

Zdroj: gizchina.com