Americká armáda vyvinula nové drony, které k zasažení cíle nevyužívají výbušninu, ale závaží a ostré čepele

Útoky za pomocí vojenských dronů patří mezi nejpoužívanější techniky Americké armády ve válce proti teroristům. Umožňují provést relativně bezpečný útok na dálku s velmi přesným zaměřením. Jako drony jsou využívány upravené rakety typu Lockheed Martin AGM-114 Hellfire, které podporují laserové zaměření a původně byly vyvinuté pro vrtulníkový útok na tanky a těžkou techniku. Jejich výbuchy však často zranili nebo zabili nejen cíl útoku ale i osoby v jeho okolí.

Právě civilní oběti jsou důvodem, že americké ozbrojené složky nyní testují nový typ dronu, který nevyužívá výbušninu a umožňuje velmi přesné zasažení konkrétního jednotlivce. O nové zbrani, která byla už minimálně ve dvou případech použita v praxi informoval server Wall Street Journal. Nový dron nese označení Hellfire R9X a místo výbušné hlavice má závaží o hmotnosti 45 kilogramů a dlouhé ostré čepele, které se ze zařízení vysunou krátce před dopadem.

Čepele jsou upravené tak, aby dokázaly rozříznout beton nebo kov, takže dokáže pronikat i dovnitř budov. Útok lze popsat jako velmi přesný pád kovadliny z nebe. Přesnost tohoto zařízení i v tomto případě garantuje laserové zaměřování.

Tato zbraň začala být vyvíjena už za mandátu Baracka Obamy s cílem snížit počet civilních obětí. Vůdci teroristických buněk totiž často využívali taktiky živých štítů a byli neustále obklopeni ženami a dětmi, aby případný útok na ně měl i civilní oběti.

R9X byl zatím dle zveřejněných vojenských zpráv využit dvakrát, pokaždé úspěšně. Jednou se mu podařilo zasáhnout jedoucí vozidlo, bez toho že by kromě cíle útoku byli ostatní cestující zranění.

Zdroj: wsj.com