Americká armáda zbrojí proti dronům, nové zbraně budou na letadlech

Americká armáda má nový plán jak bojovat s drony. Oznámila, že hodlá do výzbroje vybraných letounů obohatit o vysoce výkonný mikrovlnný systém od firmy Lockheed Martin, který je určen právě k boji proti drobným létajícím objektům. Její schopnosti umožňují přerušit tok dat ke konkrétním dronům, zmatení jejich systémů a de facto jejich sundání z oblohy.

Vážnost dronového nebezpečí se projevila o tomto víkendu, kdy se zatím neznámí útočníci pokusili ta pomoci dvojice dronů nesoucích výbušniny zabít prezidenta Venezuely. Jednalo se o běžné „civilní“ drony DJI Matrice 600, které jsou k dostání v obchodech bez speciálního povolení. Každý z těchto dronů nesl nálož zhruba kilogramu výbušniny C4.

Systém nově používaný na letadlech Americké armády je podobný stašímu laserovému systému Self-Protect High Energy Laser Demonstrator zkráceně SHIELD. Ten zle využít proti letícím střelám a umožňuje jejich likvidaci z bezpečné vzdálenosti.

Ve Venezuele využila armáda k sestřelení dronů klasické pušky. Operování s nimi však bylo dost nebezpečné a vedlo k tomu, že jeden z dronů po pádu explodoval a zranil vojáky na přehlídce. Ukazuje se, že určitá protidronová opatření se budou muset zavádět v každé armádě. Kromě mikrovlnných děl a pušek nebo laserových zbraní se nabízí také rušičky rádiového signálu nebo speciálně vytvoření draví ptáci, které pro lov dronů využívají v Holandsku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.