Americká komise pro letectví varuje před ozbrojováním dronů

Jak ukazuje řada videí na internetu lidé mají různé nápady, přičemž řada z nich dokáže být opravdu bláznivá, až šílená. A specifickou sortou těchto výmyslů, jsou ozbrojené drony vzniklé kombinací běžných dronů a zbraní. Mnoho uživatelů, především v USA si tuto kombinaci oblíbilo a využívá ji většinou pro zábavu a pocit „že to jde“.

Americká agentura pro letový provoz FAA proto vydala minulý týden varování s žádostí, aby od podobných kombinací majitelé dronů ustoupili. Jedná se totiž o nelegální činnost, protože „je nelegální provozovat dron s připojenou nebezpečnou zbraní“. Jako nebezpečná zbraň je definovaná poměrně široce, jako jakákoliv položka může být použita pro zabití jiné osoby nebo může způsobit její smrt či vážné zranění.

FAA tak reaguje na množství videí, ve kterých drony nesly střelné zbraně, bomby, plamenomety nebo výbušné petardy. A právě samotné provozování takto vybaveného dronu může být považováno za trestní čin. Porušení zákazu provozu nebezpečných dronů může vést k zabení dronu a pokuty až do výše 25 000 dolarů. V případě že má uživatel licenci na pilotování dronu, může mu být zabavena.

Drony zatím tímto způsobem smrt nebo vážné zranění či poškození majetku nezpůsobily, avšak videa na sociálních sítích ukazují, že k tomu mnohdy nebylo daleko. Současný případ ukazuje, že drony, k nimž má veřejnost rozsáhlý přístup mohou být nebezpečné a potřebují vlastní legislativu, jež se pomalu v různých oborech rodí.

Zdroj: faa.gov

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.