Zdroj: Unsplash.com

Americká policie vypátrala podezřelého díky ztracenému telefonu zástupce šerifa. Je to legální?

Otázka, do jaké míry může policie nebo jiné donucovací orgány či služby využívat mobilní telefony k zadržení podezřelých, je stále aktuální. Podle současné legislativy to bez soudu není možné, avšak existují i případy, které mohou působit kuriózně, přičemž se pohybují na hraně zákonných norem.

A jednu takovou situaci nyní řeší právníci i policie ve státu Colorado. Zástupce šerifa tam zastavil důvodně podezřelého muže Stevena Sandovala. Ten se snažil vyhnout trestnímu stíhání a opakovaně se nedostavil k soudu, zástupce šerifa jej tedy mohl zatknout, ačkoliv zatykač na něj oficiálně vydán nebyl.

Během pokusu o zatčení, který proběhl v mužově nákladním automobilu, policista údajně ztratil telefon. Ten zůstal na palubě automobilu i během následného útěku podezřelého. Policisté ale použili službu Find My iPhone a díky ní velmi rychle polohu telefonu i vozu s podezřelým na palubě vypátrali.

Nyní vyvstává právní otázka, zda se jednalo o cílené sledování za pomoci technologie GPS. V roce 2014 totiž nejvyšší americký soud rozhodl, že pro sledování pomocí GPS musí mít policie platný zatykač, který v tomto případě neměla. Protiargument říká, že se nejedná o snahu o sledování pomocí GPS, ale o pokus o nalezení vlastního, respektive služebního telefonu.

Hlavní otázkou v tomto případě bude, zda šlo skutečně o náhodnou ztrátu telefonu, nebo o promyšlený cíl. V prvním případě by bylo zatčení pravděpodobně zcela v souladu se zákony, ve druhé potom o zneužití technologických možností.

Zdroj: gizmodo.com