Foto: se svolením NASA

Americká Sněmovna reprezentantů omezí vědecké a vzdělávací programy NASA

Návrh zákona o výdajích Sněmovny reprezentantů na fiskální rok 2025 snižuje finanční prostředky na vědecké a vzdělávací programy NASA, o které administrativa žádala.

Škrty v návrhu zákona Sněmovny reprezentantů byly zaměřeny na vědu a vzdělávání. Návrh zákona zachovává financování vědy na stejné úrovni jako v roce 2024, tj. 7,334 miliardy dolarů, což však ale představuje snížení o 231,5 milionu dolarů oproti požadavku NASA na rok 2025. Vzdělávací programy, formálně známé jako zapojení do vědy, technologie, inženýrství a matematiky (STEM), by dostaly pouze 89 milionů dolarů, což je výrazné snížení oproti 143,5 milionu dolarů, které byly požadovány.

Návrh zákona neuvádí, jak by tyto škrty byly rozděleny mezi různé vzdělávací programy. V informačním listu, který zveřejnili demokratičtí členové výboru, se uvádí, že v oblasti zapojení STEM by návrh zákona zrušil financování projektu Minority University Research and Education Project, který v roce 2024 obdržel 46 milionů dolarů. Projekt se soustřeďuje na zapojení nedostatečně zastoupených skupin obyvatelstva do vzdělávání a výzkumu.

Mnoho dalších částí NASA, včetně průzkumu a vesmírných technologií, obdrží přesně tolik financí, kolik agentura požadovala. Návrh zákona dokonce zvýšil financování vesmírných operací (které zahrnují Mezinárodní vesmírnou stanici) o 83,8 milionu dolarů, ačkoli důvod této změny nezveřejnil.

Asociace leteckého průmyslu kritizovala návrh zákona za škrty ve vědě a vzdělávání. “Místo toho, aby výbor pokračoval v růstové trajektorii, která by držela krok s inflací, propásl důležitou příležitost rozšířit vedoucí postavení Ameriky v oblasti výzkumu vesmíru a vědeckých objevů tím, že snížil financování klíčových iniciativ v oblasti STEM,” uvedl Eric Fanning, prezident a výkonný ředitel organizace, v prohlášení z 25. června.

Zdroj: www.spacenews.com