Americká vláda varuje veřejnost před kyberútoky na průmyslové a energetické společnosti

Americká vláda vydala výjimečné veřejné varování, že hackeři mohou provádět sofistikované kyberútoky na průmyslové podniky a energetickou infrastrukturu. Píše o tom agentura Reuters.

Ministerstvo vnitřní bezpečnosti a FBI ve zprávě z minulého pátku uvedly, že klíčové veřejné průmyslové podniky jsou cílem útočníků minimálně od letošního května. Upozornily také, že hackerům se podařilo proniknout do některých sítí, ale z pochopitelných důvodů neuvedly detaily. Podle americké vlády je cílem kyberútoků narušit chod těchto organizací pomocí škodlivých e-mailů a závadných internetových stránek a dostat se skrze ně k citlivým údajům v síti. Podle agentury Reuters monitorují americké vládní úřady tyto aktivity již delší dobu a podrobně je popsaly v tajné zprávě v červnu letošního roku.

Podle bezpečnostních expertů souvisejí současné „velmi agresivní“ aktivity hackerů s novou vlnou kyberútoků na průmyslovou infrastrukturu v Evropě. Někteří, jako např. Robert Lee z kyberbezpečnostní společnosti Dragos, se domnívají, že za útoky mohou stát ruští hackeři, ale v tomto prostoru prý působí i jiné skupiny, např. ze Severní Koreje, Číny, Íránu apod. Podle něj je  nepravděpodobné, že momentálně zvýšené  hackerské aktivity by mohly v krátkodobém časovém horizontu vyústit v nějaký vážný kyberútok, i tak je ale třeba mít se na pozoru.

Podle vládních úřadů se útočníkům podařilo nabourat se do některých cílů, včetně minimálně jednoho generátoru elektřiny, přičemž sledovali a analyzovali místní počítačovou síť. Ministerstvo vnitřní bezpečnosti se domnívá, že kampaň hackerských skupin stále probíhá a že se útočníci svou aktivitou snaží sledovat dlouhodobé cíle.

Jak uvedla bezpečnostní společnost Symantec, obsah zprávy je globální bezpečnostní komunitě již nějakou dobu znám. Společnost CrowdStrike v této souvislosti sdělila, že podle technických ukazatelů uvedených ve zprávě má útoky zřejmě „na svědomí“ ruská hackerská skupina Berserk Bear, která se zaměřuje na finanční, energetický a dopravní průmysl.

 

Zdroj: reuters.com