Foto: Unsplash

Americké a evropské antimonopolní úřady se dohodly na zásadách regulace AI

Regulační orgány v USA a Evropě stanovily společné zásady, které budou dodržovat, aby ochránily hospodářskou soutěž a spotřebitele před negativními vlivy umělé inteligence. Jako tři hlavní zásady ochrany hospodářské soutěže v oblasti umělé inteligence označily regulační orgány (ministerstvo spravedlnosti, Federální obchodní komise, Evropská komise a britský Úřad pro hospodářskou soutěž a trhy [CMA]) férové jednání (tj. zajištění toho, aby se hlavní hráči v odvětví vyhnuli vylučovací taktice), interoperabilitu (součinnost) a možnost volby.

Agentury rovněž zveřejnily některá potenciální rizika pro hospodářskou soutěž, jako jsou dohody mezi hlavními hráči na trhu. Uvedly, že zatímco dohody mezi společnostmi v tomto odvětví nemusí mít v některých případech dopad na hospodářskou soutěž, v jiných by mohlo mezi velkými firmami dojít ke zneužití na úkor veřejnosti.

K rizikům pro hospodářskou soutěž, na něž prohlášení upozorňuje, patří upevnění nebo rozšíření tržní síly na trzích souvisejících s umělou inteligencí a také kontrola klíčových vstupů. Agentury definují posledně jmenovanou situaci jako malý počet společností, které mohou mít nadměrný vliv na oblast UI díky kontrole a dodávkám specializovaných čipů, významných výpočetních kapacit, dat a specializovaných technických znalostí.

Kromě toho CMA, DOJ a FTC uvádějí, že budou sledovat hrozby, které by AI mohla představovat pro spotřebitele. V prohlášení se uvádí, že je důležité, aby spotřebitelé byli informováni o tom, jakým způsobem AI ovlivňuje produkty a služby, které kupují nebo používají. „Firmy, které klamavě nebo nespravedlivě využívají údaje spotřebitelů k trénování svých modelů, mohou narušit soukromí, bezpečnost a autonomii lidí,“ uvádí se v prohlášení. „Firmy, které k trénování svých modelů využívají údaje firemních zákazníků, takto mohou nechtěně vyzradit citlivé informace.“

Prohlášení by mělo přinejmenším sloužit jako připomínka společnostem působícím v oblasti generativní umělé inteligence – tedy ukazuje, že regulační orgány bedlivě sledují vývoj situace a snaží se ho mít pod kontrolou.

Zdroj: engadget.com