Foto: Unsplash

Americké letectví má obavy z rozšíření 5G sítí, může ohrožovat přistávání letadel

Oproti původnímu plánu společnosti AT&T a Verizon nakonec posunou zavádění 5G v pásmu C v USA. Dojít k němu mělo již 5. ledna, nicméně posunuto bude nakonec o dva týdny. Důvodem je žádost Federálního úřadu pro letectví a ministerstva dopravy, které se obávají možného rušení systémů a elektroniky letadel. Tento možný negativní vliv proto chtějí pečlivě prozkoumat.

Společnosti AT&T i Verizon měly zavést svou potenciálně rychlejší službu v pásmu C s využitím nově zakoupených frekvencí již v prosinci, ale na žádost Federálního úřadu pro letectví rozšíření odložily. Nyní k odkladu došlo znovu.

Strach leteckých společností a výrobců letadel je však možná oprávněný – nové frekvence jsou totiž příliš blízko frekvencím používaným radarovým výškoměrem letadel, který poskytuje údaje o vzdálenosti mezi letadlem a zemí. Možné rušení by tak mohlo vést k nebezpečným situacím a zejména problémům s přistáváním.

AT&T a Verizon nicméně namítají, že rozdíl ve frekvencích je dostatečně velký, aby se zabránilo rušení. Nejdříve také výzvu k dalšímu odkladu zamítly s odůvodněním, že vyhovění žádosti Federálního úřadu pro letectví by bylo „na úkor“ zákazníků. Každopádně nakonec obě společnosti souhlasily s odkladem. Důvod znám není.

Mluvčí společnosti Verizon potvrdil výše uvedené slovy: „Dohodli jsme se na dvoutýdenním odkladu, který slibuje jistotu, že v lednu přineseme tomuto národu naši převratnou síť 5G poskytovanou prostřednictvím nejlepší a nejspolehlivější americké bezdrátové sítě.“ Podobné vyjádření poskytla i druhá společnost AT&T.

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.