Zdroj: pxhere.com

Americké letectvo chystá bitvu člověka a umělé inteligence

Americké letectvo se už delší dobu zajímá o umělou inteligenci a její využitelnost v boji. Například již v roce 2016 byl proveden pokus, v němž se ukázalo, že AI dokáže v boji porazit některé z nejlepších taktických odborníků letectva. Nyní vědci pracují na autonomním dronovi, který by měl být schopen sestřelit pilotované letadlo v boji vzduch-vzduch. Tato bitva člověka a umělé inteligence je naplánována na červenec roku 2021.

Podle Air Force Magazine výzkumná laboratoř letectva USA Air Force Research Laboratory (AFRL) pracuje na vývoji autonomního stíhacího letounu již od roku 2018. Technologie strojového učení by měla být nejdříve použita u starších letounů (mezi něž patří například stíhačka F-16), a později také u novějších modelů bojových letounů (např. F-22 a F-35).

Veškeré podrobnosti však zůstávají utajeny, a není divu – přeci jen jde o vojenský projekt. Ředitel Společného centra umělé inteligence (JAIC), generál Jack Shanahan však uvedl, že AFRL se snaží neustále posouvat hranice využití AI ve vojenských technologiích a dodal, že celý jeho tým tiše doufá, že „stroj dokáže porazit člověka“.

Shanahan ale dodal, že si uvědomuje některé nedokonalosti autonomních strojů, které proto prozatím nemohou získat plnou důvěru. Jako příklad uvedl, že zatím neexistuje žádný plně autonomní automobil, který by nebyl kontrolován zvenčí člověkem. Nezapomněl také zmínit některé situace, kdy tyto automobily na základě vlastního rozhodování selhaly.

Ať už souboj člověka a umělé inteligence dopadne jakkoli, jde jen o střípek v celé mozaice podobných pokusů, které mají za cíl z autonomních strojů vytvořit nový typ zbraní. Není to tak dávno, co Námořnictvo Spojených států zařadilo do své výzbroje autonomní ponorky či autonomní lodě.

Dobře známý je také projekt Skyborg, v jehož rámci dochází k přiřazení tzv. robotických dronů (wingmanů) k bojovým letounům. Jejich úkolem bude schopnost korigovat chyby pilota, plánovat další postup, pomoci zaměřit cíl, či dokonce převzít řízení letounu (v případě zabití či zranění pilota).

Zdroj: engadget.com