Americké letectvo testuje unikátní vysokorychlostní drony pro podporu stíhaček

Americké letecké síly v současnosti testují nový unikátní projekt, který by v budoucnosti mohl změnit možnosti stíhacích letounů. Jeho označení je Skyborg a jedná se o umělou inteligenci, jež by mohla ovládat pomocné drony, které by doprovázely stíhací letouny na jejich misích.

Nová technologie je testovaná na použití u letadel F-35 od společnosti Lockheed Martin a F-15EX jež vyvinula společnost Boeing. Jako doprovodný dron, respektive bezpilotní stíhač je v současnosti testován letoun XQ-58 Valkyrie od společnosti Kratos Defense.

Valkirie byla podrobena v březnu prvním testům svých vlastností a možností spolupráce se s řídícím stíhacím letounem. Dolet tohoto autonomního letadla je téměř 2 800 kilometrů, dokáže létat a manévrovat při vysokých podzvukových rychlostech a nést užitečné zatížení 230 kilogramů. Svému řídícímu letadlu, by měl dron být partnerem, který pomůže v boji, ale především prozkoumává prostor před letadlem, který by mohl být potencionálně nebezpečný.

Jednou z výhod je fakt, že pokud bude Valkyrie sestřelena, nedojde ke ztrátě na životech pilotů a samotný dron stojí několikanásobně méně než bitevník, který doprovází. Klíčovým bodem současného vývoje je tedy samotná spolupráce mezi letadly, tak aby jejich formace byla v bojovém nasazení co nejefektivnější. Jak dlouho bude testování jak samotné Valkirie tak vzájemné spolupráce trvat zatím nikdo neví.

Zdroj: theverge.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.