Foto: Unsplash

Americké ministerstvo zemědělství schválilo první vakcínu pro včely medonosné na světě

Včelstva včely medonosné kvůli klimatickým změnám, ničení životního prostředí, používání pesticidů a úbytku v důsledku nemocí v posledních letech zažívají dramatický úbytek. (Nejen) pro člověka je však právě včela naprosto zásadní – jde totiž o jednoho z nejdůležitějších opylovačů planety.

Dobrou zprávou je, že americké ministerstvo zemědělství nyní (a vůbec poprvé v historii) schválilo vakcínu, která může včelstvům výrazně pomoci. Biotechnologická firma Dalan Animal Health nedávno vyvinula profylaktickou vakcínu, která má včely medonosné chránit před včelím morem. Přípravek obsahuje mrtvé larvy Paenibacillus, což jsou bakterie, které toto onemocnění způsobují.

Vakcína naštěstí nevyžaduje aplikaci každému včelímu jednotlivci, ale postačí přimíchání do krmiva pro včelí dělnice. Vakcína se totiž tímto způsobem dostane do mateří kašičky, kterou trubci krmí svou královnu. Její potomci se pak narodí již s imunitou proti škodlivým bakteriím.

Tato léčba představuje průlom hned z několika důvodů. Jak vysvětluje The New York Times, vědci se dříve domnívali, že je nemožné, aby hmyz získal imunitu proti nemocem, protože neprodukuje protilátky jako lidé a zvířata. Po identifikaci proteinu, který u včel vyvolává imunitní reakci, si však vědci uvědomili, že mohou chránit celé včelstvo prostřednictvím jediné královny. Jde navíc o podstatně humánnější způsob léčby, napadená včelstva se totiž běžně musí spálit.

Zdroj: engadget.com