Americké úřady varují Kongres před riziky dronů, usilují o více pravomocí

Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa naléhá na Kongres, aby jí schválil více pravomocí k vypínání a ničení ohrožení představujících dronů. Informuje o tom agentura Reuters.

Náměstek Ministerstva vnitřní bezpečnosti USA (DHS) pro analýzy a zpravodajské informace David Glawe před senátním výborem dohlížejícím na jeho činnost prohlásil, že DHS potřebuje nové kompetence. Podle něj teroristické skupiny používají drony nejen k provádění útoků na domácím bojišti, ale plánují útoky i v zahraničí, např. na obydlené oblasti. Jde prý o velmi vážnou aktuální hrozbu, na kterou nejsou americké úřady připraveny.

V květnu skupina republikánských a demokratických senátorů v čele s předsedou zmíněného výboru Rona Johnsona a nejvýše postavenou zástupkyní Demokratické strany ve výboru Claire McCaskillové představila zákon, který by dal DHS více pravomocí, aby mohlo „chránit budovy a majetky, pokud vznikne vážné ohrožení veřejné bezpečnosti představované  automaticky řízeným letounem“.

Podle Johnsona nyní federální vláda nemá právní kompetence, jež jsou potřeba k ochraně americké veřejnosti před tímto druhem ohrožení. Připomněl, že počet letů dronů přes citlivé oblasti nebo jejich podezřelé aktivity stouply z osmi v roce 2013 na 1752 o tři roky později.

Nezisková organizace Američan Civil Liberties Union v dopise výboru uvedla, že s návrhem senátorů nesouhlasí, protože zákon by prý dal „obrovské nekontrolovatelné pravomoci vládě, která by mohla drony ze vzduchu odstraňovat za nejasných bezpečnostních okolností“.

DHS sice podle svých slov bezpečnost v potenciálně zranitelných oblastech země posílilo, ani tak však nedokáže incidentům způsobeným drony zabránit. To prý vyžaduje adekvátní odpověď, i kdyby mělo jít jen o narušení veřejného pořádku či nedodržování pravidel operátory.

Loni zasáhl malý civilní dron poblíž New Yorku vrtulník americké armády a poškodil mu rotor. Od té doby úřady zakázaly přelety dronů nad základnami, národními památníky či dominantami, jadernými elektrárnami a jinými citlivými oblastmi.

 

Zdroj: reuters.com