Americký senát kritizuje Twitter

Zpravodajský výbor senátu USA kritizoval společnost Twitter za její vystoupení komentující zásahy Ruska do amerických prezidentských voleb v roce 2016. Twitter podobně jako před ním Facebook provedl detailní interní audit, aby zjistil, do jaké míry mohly být jeho služby zneužity během kampaně a samotných prezidentských voleb.

Z jeho výsledku vyplývá, že existovalo minimálně 200 uživatelských účtů, které byly přímo spojeny s ruskou dezinformační kampaní. Ta přímo nepodporovala žádného kandidáta, ale rozviřovala citlivá společenská témata jako například migraci a šířila o nich nepravdivé informace.

Podle Twitteru se jednalo pouze o běžnou aktivitu uživatelských účtů a nebylo dokázáno, že by si některý z nich platil reklamu. Jinak tomu bylo u ruské mediální skupiny Russia Today, která má silné vazby na ruské úřady a vládu. Ta do reklam zaměřených na americký trh investovala nejméně 274 100 dolarů.

Senátní komise, která měla o přesném průběhu vyšetřování více informací, společnost Twitter kritizovala, že její počínání nebylo dostačující a přineslo velmi málo informací. „Jejich reakce byla upřímně řečeno nedostatečná na téměř každé úrovni,“ řekl novinářům senátor Warner. Jeho stranický kolega Adam Schiff podotkl, že podle něj je zákaz inkriminovaných účtů nedostatečná reakce ze strany sociální sítě.

Twitter k situaci dodal, že se zatím jedná pouze o dílčí informace a vyšetřování stále probíhá. Uvedl také, že ne všechny informace, které senátní komisi poskytl, jsou veřejné. Twitter má podle svých slov analytické nástroje, které dosud nevyužil, avšak hodlá to v nejbližší době udělat. Nechce však o nich příliš mluvit, aby nedal možnost jejich schopnosti obcházet.

Společnosti Twitter, Facebook a Google, jejichž služby mohly být zneužity, očekávají, že během podzimu budou pozvány na samostatná zasedání s oběma výbory, které situaci řeší.

bbc.com