Zdroj: pixabay.com

Americký senát se tento týden bude zabývat situací okolo akcií obchodu GameStop

Jak se dalo čekat, nedávný případ burzovních spekulací okolo akcií obchodu GameStop vzbudil pozornost nejvyšších pater americké politiky. Kvůli doposud nevídané situaci, v níž se podařilo skupině drobných investorů ovlivnit situaci na finančních trzích a využít postupy velkých finančních hráčů proti nim, byla svolaná schůze Sněmovního výboru pro finanční služby.

Ta se uskuteční 18. února a vysvětlení v rámci ní podají ředitelé provozovatele fóra Reddit a aplikace Robinhood, která umožňuje přístup na akciové trhy i malým investorům. Pozváni byli také vybraní uživatelé internetových diskuzních skupin, kteří stáli u zrodu celé situace.

V lednu se poměrně malé skupině uživatelů fóra Reddit podařilo rozpohybovat nákupy akcií videoherního řetězce GameStop, a to i díky videím a další publicitě, kterou o svém konání produkovali. To mělo nakonec vliv na více uživatelů a následně i na automatické algoritmy, která začaly akcie automaticky nakupovat. Mnoho fondů přitom vsadilo na pokles cen akcií, a kvůli tomu ztratilo miliony dolarů. Cenu akcií se totiž místo poklesu podařilo zvýšit až o 500 procent. Mnoho uživatelů se této akce účastnilo nikoli s vidinou zisku, ale kvůli tomu, aby velkým hráčům z Wall Streetu způsobili problémy.

Specifickou roli v celé kauze má investiční aplikace Robinhood, která v určité fázi horečky zablokovala obchody s akciemi GameStopu, a utlumila tak celou situaci. Kvůli tomu v současnosti čelí několika žalobám.

Slyšení, které senátní výbor uspořádává, nemá za současného stavu nikoho obvinit. Senát se chce pouze seznámit s názory a přístupem k celé situaci. Je možné, že jejím následkem budou nové regulace, protože podle současných pravidel se uživatelé nedopustili ničeho nelegálního.

Zdroj: gizmodo.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.