Americký senátor navrhuje zákon, který by vládě zamezil uzavírat smlouvy s firmami používajícími zařízení společností Huawei a ZTE

Republikánský senátor Mike Conaway přišel se zákonem, který by federální vládě znemožňoval najímat jako kontraktory firmy používající zařízení čínských společností Huawei a ZTE. Důvodem mají být bezpečnostní obavy.

Senátor při oznamování svého záměru řekl, že jmenované čínské společnosti jsou podle všeho napojené na čínskou vládu, což představuje ohrožení amerických národních zájmů. „Čínské komerční technologie jsou prostředkem čínské vlády k provádění špionáže amerických vládních agentur a znamenají závažné riziko pro národní bezpečnost,“ prohlásil minulý pátek Conaway.

Riziko prý společnosti představují i tím, že mají prodávat svá zařízení „nepřátelským“ státům jako Írán nebo Severní Korea. To ostatně alespoň firma ZTE připustila a byla jí za to v USA loni vyměřena více než miliardová pokuta. Nad Huaweiem se v tomto směru vznáší zatím jen podezření a momentálně je kvůli tomu v hledáčku Ministerstva obchodu.

Conaway není jediný, kdo má z údajně „dlouhých prstů“ Pekingu obavy. Jak jsme před několika dny informovali, prakticky stejné obavy vyjádřila skupina filipínských politiků v souvislosti s možným vstupem čínského telekomunikačního obra China Telecom na filipínský trh. Prý by mohl sloužit jako „Trojský kůň“ čínské vlády a snažit se zde proniknout k datům, které jsou pro chod filipínského státu nezbytné.

V případě schválení zákona by federální vláda nemohla uzavírat smluvní vztah s firmami, které používají telekomunikační zařízení či služby společností Huawei a ZTE, ani s jejich dceřinými firmami. Z toho vyplývá, že by taková zařízení ani nesměla  nikde používat.

Již v roce 2012 vydal Výbor pro zpravodajské služby Sněmovny reprezentantů zprávu, která obě společnosti označila za národní bezpečnostní hrozbu, a Conaway se při oznamování návrhu zákona zaštiťoval právě touto zprávou. Nutnost schválení podobného zákona obhajoval mimo jiné tím, že hrozba špionáže se podle něj „nyní objevuje znovu s opětovnou snahou čínské vlády získat přístup k americkým technologiím“.

Texaský senátor přišel s návrhem jen pár dní poté, co jeden z největších amerických telefonních operátorů AT&T na poslední chvíli odstoupil od dohody s Huaweiem o tom, že na americkém trhu bude exkluzivně prodávat jeho mobilní vlajkovou loď Mate 10. Jak jsme také před několika dny psali, „deal“ by odvolán potom, co skupina amerických politiků v otevřeném dopise úřadu FCC (Federální komunikační komisi) vyjádřila z tohoto spojení znepokojení.

 

Zdroj: thehill.com