Foto: Unsplash

Američtí chirurgové úspěšně transplantovali prasečí ledviny lidskému pacientovi

V současné době pacienti čekají na transplantaci zpravidla velmi dlouho a často se vhodného orgánu vůbec nedočkají. To by se ale mělo v blízké budoucnosti změnit. Na začátku ledna totiž vědci úspěšně transplantovali srdce geneticky modifikovaného prasete člověku a nyní se jim podařil podobný úspěch – transplantovali prasečí ledviny pacientovi s mozkovou smrtí.

První transplantaci zvířecích ledvin člověku (i když v podstatě mrtvému – mozková smrt se považuje za smrt člověka, nicméně tělo je možné dále udržovat při životě) provedla skupina chirurgů z Alabamské univerzity v Birminghamu. Celý zákrok byl úspěšný. Prasečí ledviny tělo přijalo a již po 23 hodinách po zákroku začaly produkovat moč, v čemž pokračovaly další tři dny. Velkým úspěchem přitom bylo, že tělo pacienta nevykazovalo žádné známky odmítnutí. Celý zákrok byl publikován v časopise American Journal of Transplantation.

Jedná se přitom o poslední z řady případů, kdy byly lidem úspěšně transplantovány orgány z geneticky upravených prasat. Koncem roku 2021 lékaři z NYU Langone Health připojili prasečí ledvinu na cévy horní končetiny pacienta s mozkovou smrtí. A – jak jsme již zmiňovali na začátku článku – počátkem ledna lékaři na lékařské fakultě Marylandské univerzity transplantovali v rámci experimentálního zákroku prasečí srdce živému pacientovi.

Chirurgové UAB provedli zákrok se souhlasem rodiny příjemce, Jamese Parsonse, který chtěl být dárcem orgánů. Nyní po něm tento typ studie pojmenovali. I když byl v tomto případě příjemce mozkově mrtvý, je to velký krok k tomu, aby se tyto zákroky začaly provádět i u živých pacientů.

Dr. Jayme Locke, vedoucí chirurgického týmu, uvedl, že se nejedná o jednorázový experiment a na výzkumu budou i nadále pokračovat. Výsledkem do budoucna (podle odhadů již do pěti let) by mělo být to, aby jakýkoli pacient měl možnost ihned získat orgán, který jeho tělo přijme.

Zdroj: engadget.com