Američtí vědci vyrábí baterie s rychlým nabitím za pomoci asfaltu

Vědcům z univerzity Rice v americkém Houstonu se podařilo zrychlit dvacetkrát nabíjení baterií. Pro výrobu pokusných lithiových baterií použili jako jednu ze složek uhlík, získaný z viskózní kapaliny, tedy asfaltu. Tým, který se na vývoji baterií podílí, tvrdí, že jeho baterie lze nabít za několik minut. Užití asfaltu také zabraňuje tvorbě usazenin, které zkracují dobu životnosti baterie.

„Kapacita těchto baterií je obrovská,“ uvedl vedoucí laboratoře profesor James Tour, „stejně pozoruhodné je, že je možné je přivést z nuly na plné nabití za pět minut, ne za typické dvě hodiny nebo více, které jsou potřeba u jiných baterií,” dodal.

Konstrukce baterií je tvořena jádrem vyrobeným z uhlíku, který je smíchán s grafenovými nanoribony. Jádro je potaženo lithiovým obalem. Způsob jejich výroby je jednodušší než u baterií pro rychlé nabití, které se používají v současnosti.

Baterie byly na univerzitě testovány několika stovkami cyklů nabití a vybití, aby byla zjištěna stabilita jejich výkonu. Bylo zjištěno, že trpí méně syndromem lithiové dendrity, který způsobuje postupné stárnutí a omezování kapacity baterie.

Tento způsob rychlého nabíjení vyvíjený na Rice není jediným, na kterém v současnosti světoví vědci pracují. Své rychlonabíjecí baterie vytváří třeba také Tesla nebo Qualcomm. Je tedy možné, že do budoucna bude k dispozici více typů baterií schopných rychlého nabíjení.

Pokrok v technologii výroby baterií je velmi důležitý pro další rozvoj mobilních technologií a nejenom jich. V automobilovém průmyslu se do popředí stále více dostává vývoj elektromobilů, které jsou na rychlosti nabíjení baterií a jejich kapacitě extrémně závislé. Stejně tak zařízení jako jsou létající drony, jejichž letová doba je v současnosti omezena, avšak s novými typy baterií se bude zvyšovat.

Zdroj: Bbc.com