Amsterdam bude zdobit první ocelový most kompletně vytištěný na 3D tiskárně

V nizozemském Amsterdamu je připraven k instalaci první ocelový most, který byl jako monolitický celek vytisknutý na 3D tiskárně. Konstrukce, která byla autory pojmenována Most má na délku 12 metrů. Původně měla být tento týden instalována přímo v terénu, avšak nakonec se její autoři rozhodli nechat ji po dobu trvání Holandského designového týdnu – festivalu, jehož je součástí, ponechat přímo ve výstavním pavilonu.

Jeho konečná instalace proběhne po skončení celé akce a nad kanál do proslulé čtvrti De Wallen známé bohatým nočním životem bude dopraven letecky. Most může být díky unikátnímu způsobu konstrukce jednolitý, což jeho tvůrcům umožňuje realizovat jeho podobu tak, jak by to to u mostů stavěných konvenčními metodami nebylo z hlediska statiky možné.

Protože se jedná o první most vytvořený touto metodu, musela společnost MX3D, která jej vytvořila, ve spolupráci s Nizozemskými úřady vyvinout bezpečnostní standard a normy, aby jej bylo možné umístit do veřejného prostoru bez obav z bezpečnosti. Konstrukce je dokonce vybavena sítí čidel, která sledují namáhání jejích jednotlivých částí a umožňují také schraňovat informace o jeho využívání. Tyto údaje jsou potom použity na simulaci, ve které vystupuje digitální dvojče Mostu. Informace, které budou tímto způsobem získány, by v budoucnu mohly pomoci při návrhu a konstrukci dalších podobných staveb.

Nejedná se o první most vytištěný na 3D tiskárně, ten první byl však z betonu a byl v loňském roce realizován v Nizozemské vesničce Gemert. Speciální roboti, kteří dokáží tisknout z oceli a stavěli Most, by mohli v budoucnu sloužit například při vytváření složitějších prvků fasád a plášťů budov.

Zdroj: gizmodo.com