Zdroj: flickr.com

Analýza ukázala, že těžba Bitcoinů spotřebuje produkci několika jaderných elektráren

To, že těžby kryptoměn spotřebovávají velké množství energie, není žádné tajemství. Někteří ekologové dokonce upozorňují na to, že spotřeba energie pro těžbu virtuálních měn má negativní vliv na životní prostředí a s každým rokem navíc roste (spolu se zvyšující se cenou kryptoměn a snižujícím se počtem možných vytěžených tokenů).

Britská společnost Cambridge Centre for Alternative Finance zveřejnila přibližnou statistiku, dle níž odhaduje, že globální průmysl těžby bitcoinůpříkon průměrně 7,46 GW energie, což odpovídá spotřebě 63,32 terawatthodin energie. Průměrná cena jedné kilowatthodiny se pak pohybuje mezi 0,03 až 0,05 americkými dolary. Pro porovnání Temelín produkuje necelých 13 terawatthodin energie. Pokud bychom chtěli množství energie potřebné pro těžbu bitcoinů vyprodukovat pomocí solárních panelů, stačilo by nám jich „pouhých“ 21,8 milionů.

Jeden vytěžený bitcoin tak stojí okolo 7 500 dolarů a jeho cena na trhu se v současnosti pohybuje nad 11 000. Z toho vyplývá, že na jednom vytěženém bitcoinu lze vydělat i více než 4 000 dolarů. Velmi rozdílné jsou i možnosti, které jednotliví těžaři mají. Těžbě bitcoinů se stále věnují jednotlivci se svými stolními počítači i celé specializované komplexy. V Kazachstánu je například v několika skladových halách umístěno 50 000 počítačů nabitých nejvýkonnějším současným hardwarem, které se věnují pouze těžbě bitcoinů.

Spotřeba energie těžebních strojů bude pravděpodobně v příštích letech ještě o něco stoupat, dočkat bychom se mohli až třetinového nárůstu.

Zdroj: engadget.com