Zdroj: flickr.com

Analýzy naznačují, že Apple příští rok vydá PC a notebooky založené na ARM procesorech

Společnost Apple dlouhodobě řeší jeden problém – závislost na procesorech Intel. Zatímco u většiny ostatního hardwaru se Applu podařilo produkčně se osamostatnit, v oblasti procesů pro PC a notebooky musí Apple využívat produkci jiné velké společnosti. O tom, že Apple pracuje na změně této politiky, se hovoří už delší dobu a podle analytika Ming-chi Kuo bychom se mohli dočkat této změny poměrně záhy.

Podle vyjádření, které poskytl tento obvykle dobře informovaný odborník serveru MacRumos, by Apple mohl představit počítače se svými vlastními procesory už v příštím roce, a to jak laptopy, tak stolní počítače. Pro Apple by tato změna znamenala hned několik výhod. Především snížení nákladů na procesory o 40-60 procent a také větší flexibilitu ve výbavě s možností přizpůsobení jednotlivých komponent v hardwarové sestavě.

Otázkou samozřejmě je, jaký výkon dokáží procesory určené původně pro mobilní zařízení přinést velkým počítačům. O nástupu ARM procesorů se u přenosných PC mluvilo už delší dobu, avšak doposud k němu nedošlo. Je možné, že právě Apple jako značka s dlouhodobou průkopnickou a vizionářskou tradicí prokletí ARM zlomí. Tyto procesory mají výhodu v tom, že jsou energeticky mnohem účinnější a méně náročné na chlazení.

Odborníci však poukazují na to, že nízký výkon ARM procesorů může být způsoben právě výše popsanou prioritizací spotřeby energie a pasivního chlazení. Je možné, že výkon procesorů Apple s aktivním chlazením a napájením dostatečným množstvím energie nakonec překvapí.

Otázkou samozřejmě je, jestli se tato prognóza potvrdí a jestli se do ní nepromítne (například ve formě zpomalení) současná světová krize, která zavinila utlumení průmyslu i výzkumu.

Zdroj: theverge.com