Apple bude možná nakupovat kobalt přímo od těžebních společností

Apple zvažuje možnost nakupovat kobalt – základní materiál pro výrobu lithium-iontových baterií do iPhonů a iPadů a obecně smartphonů – přímo od těžebních společností. Nákup materiálu k výrobě baterií je totiž vzhledem ke stále vyšší poptávce čím dál těžší.

Podle agentury Bloomberg si chce Apple zajistit spolehlivé dodávky kobaltu „z první ruky“ kvůli obavě, že by na trhu mohl kov chybět, a to zejména kvůli zvýšené poptávce ze strany výrobců elektromobilů. Apple je dnes jedním z největších globálních odběratelů kobaltu, který je nepostradatelnou „ingrediencí“ pro baterie do smartphonů a jiných zařízení. Dosud nechával nakupování kovu na společnostech, které baterie vyrábějí.

Každá baterie v iPhonu obsahuje odhadem 8 g čistého kobaltu, zatímco baterie instalované do elektromobilů vyžadují zpracovaný kobalt v objemech tisícinásobně vyšších. V loňském roce se na baterie použilo 50 tisíc tun kobaltu a experti očekávají, že do roku 2025 bude potřeba třikrát tolik. Do roku 2030 prý bude nutné mít na trhu dokonce 300 tisíc tun kobaltu pro pokrytí potřeb nejen výrobců smartphonů a podobných zařízení, ale zejména automobilek vyrábějících elektrická vozidla různých velikostí.

Aby bylo možné vyrábět miliony baterií pro příští generace iPhonů a iPadů, Apple se podle neoficiálních informací bude snažit v následujících pěti letech každoročně získat několik tisíc metrických tun kobaltu. V mobilních zařízeních se v současnosti používá zhruba čtvrtina roční produkce kovu a dynamicky se rozvíjející trh s elektromobily může v blízké budoucnosti způsobit i jeho globální nedostatek.

Jak píše web techspot.com, tržní cena metrické tuny kobaltu dnes činí 80 tisíc dolarů, přičemž se od roku 2016 zdvojnásobila. Pokud bude tento trend pokračovat, Apple i jiní výrobci na něj mohou v nepříliš vzdálené době reagovat zvýšením ceny svých produktů, domnívá se web.

 

Zdroj: bloomberg.com, bloomberg.com