Apple čelí antitrustové žalobě kvůli App Storu

Na Apple byla podána antitrustová žaloba kvůli jeho digitálnímu obchodu App Store. Podle dvou vývojářů, kteří za ní stojí, udržuje cupertinský smartphonový gigant dlouhá léta monopol nad prodejem a distribucí iOS aplikací. Žaloba usiluje o získání statutu „hromadná“, takže by potenciálně mohla zastupovat kohokoli, kdo kdy v USA prodal iOS aplikaci.

Podle žalobců – vývojářů aplikace pro pojmenování miminek a „appky“ pro basketbalový trénink – Apple brzdí inovace, omezuje nákupy aplikací i nákupy v rámci aplikací a brzdí celkový vývoj tím, že prosazuje příliš přísná pravidla. Vadí jim zejména to, že vývojáři musejí Applu platit každoroční poplatek ve výši 99 dolarů, že si bere 30%provizi z většiny transakcí a že vyžaduje, aby ceny aplikací měly „koncovku“  .99.

Největší problém však mají s tím, že jediným místem pro distribuci iOS aplikací je App Store. Pokud Apple aplikaci odmítne, vývojář nemá kam jinam jít. Jediným řešením je podle nich povolit další obchody s aplikacemi, což by prý zlepšilo trh pro vývojáře a nutilo Apple vlastní obchod inovovat, aby zůstal v čele.

Apple a další technologičtí giganti čelí v poslední době stále většímu počtu stížností ohledně toho, jak velkou mocí v současnosti disponují. Apple zatím oproti jiným zůstával v této diskusi spíše stranou, nicméně nedávno senátorka Elizabeth Warrenová navrhla, aby se Apple (stejně jako Google, Amazon a Facebook) rozdělil, a Nejvyšší soud rozhodl, že jednotliví spotřebitelé mohou Apple žalovat kvůli podobným stížnostem na monopol App Storu.

 

Zdroj: theverge.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.