Foto: Unsplash

Apple čelí žalobě z monopolizace cloudového úložiště pro svá zařízení

Hromadná žaloba podaná v pátek na společnost Apple u soudu v severní Kalifornii obviňuje společnost z vytváření nekalých podmínek, které mají zajistit, že iCloud zůstane dominantní volbou cloudového úložiště pro její zařízení. Tím, že společnost Apple zavedla specifická technologická omezení pro typy souborů, které mohou hostovat ostatní poskytovatelé cloudových služeb, způsobila, že pouze iCloud může uživatelům zařízení Apple nabídnout plnohodnotné úložiště. Podle stížnosti to také umožnilo společnosti Apple účtovat vyšší poplatky kvůli neexistenci plnohodnotné konkurence.

Skupina žalujících, kterou zastupuje společnost Hagens Berman, by měla zahrnovat desítky milionů zákazníků v USA.

Uživatelé iPhonů a iPadů sice mají možnost ukládat určité typy souborů u jiných poskytovatelů cloudových úložišť než u Applu, ale některé věci (včetně dat aplikací a nastavení zařízení) má oprávnění hostovat pouze iCloud. Uživatelé si tak mohou vybrat buď neoblíbené využívání více účtů cloudových úložišť, aby plně pokryli své potřeby zálohování, nebo komfortní služby iCloudu. Stížnost tvrdí, že omezení společnosti Apple jsou svévolná a působí na potlačení konkurence.

Stížnost tvrdí, že „Apple nemá dominantní postavení, protože vytvořil lepší produkt pro cloudové úložiště. Z hlediska bezpečnosti a funkčnosti není iCloud o nic lepší (a často je horší) než jiné platformy pro ukládání dat v cloudu. Místo toho společnost Apple dosáhla dominantního postavení na trhu tím, že zmanipulovala konkurenční podmínky tak, aby mohl zvítězit pouze iCloud.“

Zdroj: engadget.com