Foto: Unsplash

Apple chce do iPhonů zabudovat umělou inteligenci Gemini od Googlu

Apple údajně jedná se společností Google o integraci její umělé inteligence Gemini do iPhonů, což by mělo oběma společnostem pomoci konkurovat OpenAI a jejímu (silně zainvestovanému) partnerovi Microsoftu, uvedla agentura Bloomberg. Ačkoli se může zdát, že jde o jakési přiznání, že Apple v oblasti AI zaostává, partnerství dává smysl, pokud si generativní modely AI představíte jako evoluci vyhledávání na webu, které Google již stejně poskytuje všem APple zařízením.

Agentura Bloomberg uvádí, že společnost Apple také jednala s OpenAI a nebo by nakonec mohla spolupracovat i s jinou organizací zabývající se umělou inteligencí, jako je Anthropic. Apple by mohl dokonce spolupracovat s více partnery, dokud nebudou jeho vlastní generativní modely vyhovující. Spojení s Googlem však dává největší smysl, zejména proto, že vyhledávací gigant již Applu poskytl miliony na zavedení vyhledávání do prohlížeče Safari.

Apple potřebuje nějaké řešení generativní umělé inteligence, které by mohl implementovat ještě letos (jeho vlastnímu modelu Ajax bude pravděpodobně trvat roky, než se vyrovná modelům Gemini a OpenAI), a Google potřebuje rychlý způsob, jak přenést svou AI do miliard zařízení.

Je třeba vzít v úvahu obavy z regulačních opatření – ministerstvo spravedlnosti již zažalovalo společnost Google kvůli její dominantní pozici ve vyhledávání, včetně způsobu, jakým platí společnosti Apple a dalším za používání svého vyhledávače. Nicméně vzhledem k vidinám partnerství společností Microsoft a OpenAI – které přes noc proměnilo vyhledávač Bing v hi-fi stroj s umělou inteligencí a nyní Copilot AI pohání všechna řešení Microsoftu – by potenciální zisky mohly společnosti Apple a Google stát za riziko.

Zdroj: engadget.com