Apple jedná s čínským výrobcem o dodávkách NAND flash čipů pro iPhony

Apple v současnosti jedná s čínskou společností Yangtze Memory Technologies o nákupu paměťových NAND flash čipů pro iPhony. Informuje o tom web asia.nikkei.com.

Podle webu by to pro výrobce z Wu-chanu a potažmo místní technologický sektor znamenalo významné ekonomické povzbuzení a obrovskou příležitost. Zároveň dodává, že je nutné zůstat „nohama na zemi“, protože se hovoří teprve o počátečních dodávkách. Nutno také podotknout, že technologická společnost by se v případě dohody s Applem nestala jeho globálním dodavatelem, ale dodávala by své paměťové čipy do iPhonů a dalších produktů Applu exkluzivně na čínském trhu.

V tuto chvíli není jasné, jestli je Apple pod tlakem, aby na čínském trhu nakupoval exkluzivně od místního výrobce. Čína je každopádně známá tím, že v tomto směru vyvíjí nátlak na zahraniční technologické společnosti, které zde chtějí působit. Jedna věc je podle webu jistá – pokud si Apple s firmou Yangtze Memory Technologies „plácne“, významně to pomůže jeho podnikání na čínském trhu.

Jak web také upozorňuje, v případě dohody budou první výsledky spolupráce vidět až v roce 2019 nebo spíše později, protože wuchanské výrobní linky (v hodnotě 24 mld. dolarů) budou uvedeny do provozu někdy během letošního roku. Podle dalších zdrojů webu budou moci továrny společnosti dodávat Applu potřebné množství čipů možná až po roce 2020.

Momentálně Apple nakupuje NAND čipy od společností Toshiba, Western Digital, SK Hynix a Samsung. Kalifornský technologický obr je momentálně největším objednatelem těchto čipů – jeho objednávky loni tvořily 15 % globální poptávky (v roce 2017 se po celém světě vyrobily NAND čipy s celkovou kapacitou 160 mil. GB). Tento druh čipů zároveň patří k nejdražším elektronickým komponentám v technologickém sektoru. Např. iPhone X se prodává ve verzích s 64 a 256 GB ROM a za každou velikost se platí odpovídající cena.

 

Zdroj: asia.nikkei.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.