Apple kritizován za umožnění prodeje her na téma filipínské protidrogové války

Společnost Apple byla požádána, aby ze svého on-line obchodu stáhla hry na motivy protidrogové války, která 15 měsíců probíhá na Filipínách. Protidrogová organizace ANPUD (Asian Network of People Who Use Drugs) po společnosti také žádá za „necitlivý obsah“ omluvu.

Agentura Reuters získala otevřený dopis, jejž organizace zaslala šéfovi Applu Timu Cookovi. V dopise se mimo jiné píše, že „tyto hry normalizují na síle stále nabývající krutovládu prezidenta Duterteho a lhostejnost jeho vlády k principům lidských práv“. Organizace v něm cituje množství her, které se protidrogovým tažením filipínské vlády evidentně inspirují, např. Duterte Knows Kung Fu, Duterte Running Man Challenge nebo Duterte Vs Zombies.

Jak uvádí organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch, Duterteho zásada „nulové tolerance“ k drogám vedla k úmrtí více než 7 tisíc lidí, z čehož téměř třetinu má mít „na svědomí“ filipínská Národní policie. Apple se zatím nevyjádřil k žádosti agentury o komentář.

Studio Randida Games sdělilo, že v její hře Tsip Bato je možnost použít protidrogové transparenty, odrazující hráče od užívání drog. Společnost rovněž dodala, že je „naprosto“ otevřená tomu, učinit ve své hře změny, aby odstranila možné podezření, že podporuje násilí.

Koncem minulého týdne nebylo možné v obchodě stáhnout titul Duterte Running Man Challenge, nicméně není jasné, jestli to souvisí s reakcí na dopis, či je za tím něco jiného, např. technická chyba. Ostatní zmíněné hry i jiné, jako jsou Duterminator, Fighting Crime 2, Duterte Run 3D Game, jsou na Apple Storu v těchto dnech stále k dostání.

 

Zdroj: gameindustry.biz, reuters.com