Apple možná bude v Arizoně testovat autonomní vozidla

Apple si možná chystá pronajmout dřívější testovací areál automobilky Fiat-Chrysler v Arizoně, kde by mohl testovat svá autonomní vozidla. Píše o tom web macrumors.com s odvoláním na server Jalopnik.

Apple v současnosti údajně najímá techniky a inženýry se zkušenostmi s testováním samořiditelných vozidel, kteří by měli pracovat v arizonském městě Surprise, kde se areál nachází. Fiat-Chrysler zde v minulém desetiletí testoval svá auta a zkoumal, jaký vliv mají vysoké teploty na fungování vozidel a jejich komponent. Areál prý kromě jiného skrývá vysokorychlostní ovál, různé silniční povrchy, strmé svahy i oblast určenou k testování aut za mokrého počasí.

V roce 2005 byl areál za 312 mil. dolarů prodán developerovi, který tu plánoval postavit obytné domy, nicméně z plánů časem sešlo a několik měsíců je místo nepoužívané. Podle Jalopniku je zde v poslední době rušno – do pronájmu areál dostala společnost Route 14 Investment Partners. Jak web macrumors.com poznamenává, není jasné, jestli je společnost na Apple nějak napojena, nicméně z minulosti víme, že Apple využíval služeb tzv. papírových společností (shell companies) např. za účelem pronájmu majetku, využíváním různých služeb apod., přičemž ve vztahu k nim zůstává v anonymitě.

Jak také víme, Apple dříve údajně vyvíjel plně autonomní elektrické vozidlo, nicméně v roce 2016 se plně zaměřil na vývoj autonomního řídicího systému. Tento systém již testuje na veřejných silnicích, k čemuž používá několik „esúvéček“ Lexus RX450h, vybavených „applovskými“  senzory a kamerami.

Že se tomuto segmentu chce společnost věnovat důkladně, svědčí i nedávná publikace vědeckého článku Applu o autonomních technologiích v časopise arXiv, kde popisuje novou softwarovou techniku počítačového zobrazování nazvanou VoxelNet. Ta má zlepšovat schopnost autonomního vozu „všímat si“ chodců a cyklistů.

 

Zdroj: macrumors.com, mashable