Foto: se svolením Apple

Apple musel zastavit výrobu iPhonů a iPadů, řada dodávek nestihne dojít do Vánoc

To, že má Apple v posledním roce potíže kvůli celosvětovým výpadkům v dodavatelském řetězci, není žádným tajemstvím. Ostatně letos kvůli tomu oproti původním plánům snížil množství vyrobených iPhonů 13 a omezil také výrobu iPadů.

Nicméně podle zprávy společnosti Nikkei Asia byla tato americká společnost poprvé za deset let nucena na několik dní zastavit výrobu iPhonů a iPadů zrovna v době, kdy naopak každoročně dochází k jejímu prudkému navýšení. Konkrétně zastavila provoz ve svých továrnách během čínského Zlatého týdne.

Obvykle přitom továrny Applu během čínských svátků, které připadají na začátek října, naopak výrobu zvyšují a zaměstnanci v nich pracují na 24hodinové směny. To má jediný důvod – uspokojit zvýšenou poptávku při svátečních nákupech. Letos však měli zaměstnanci volno.

Příčina pro zastavení výroby je pravděpodobně velmi prostá – společnosti se nevyplatí platit svým zaměstnancům přesčasy během svátků, když není k dispozici dostatečné množství součástek a čipů. Každopádně v důsledku toho se může snadno stát, že lidé, kteří uvažovali o pořízení nového iPhonu nebo iPadu pro sebe nebo své blízké na Vánoce, se jej pravděpodobně dočkají až po vánočních svátcích.

Zajímavé přitom je, že v řadě případů nechybí nejdražší komponenty, ale právě ty nejlevnější za pár centů. Nejvíce totiž strádají ti výrobci komponent, kteří nemají takovou kupní sílu.

Generální ředitel Applu, Tim Cook, již dříve uvedl, že společnost za třetí čtvrtletí ztratila kvůli omezením v dodavatelském řetězci 6 miliard dolarů. Cook již tehdy uvedl, že v posledním čtvrtletí by se mohla tato ztráta vyšplhat ještě výše. Což se velmi pravděpodobně vyplní.

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.