Zdroj: twitter.com

Apple plánuje převléct MacBooky do černé, která pohlcuje většinu viditelného světla

Podle nové patentové přihlášky, kterou nyní Apple podal, se v budoucnu s velkou pravděpodobností dočkáme MacBooků, které budou mít jedinečný povrch. Půjde o matnou černou barvu, která brání odrážení světla, díky čemuž jde o vůbec nejtmavší černou, která existuje.

Barva současných MacBooků je přitom šedivá (nejtmavší je odstín Space Gray), a to proto, že aby bylo možné na hliníkový povrch aplikovat barevnou povrchovou úpravu, musí nejdříve projít procesem eloxování (anodickou oxidací), což zajistí přilnavější povrch pro barvu. Stejný proces však zároveň narušuje povrch, který poté odráží více světla, a nelze tak dosáhnout sytě černé barvy, ale pouze tmavě šedé.

Nový patent (č. 20200383224) však přichází s novou technologií, která umožňuje vytvoření sytě černého matného povrchu. Tato technologie přitom staví na látce, která se nazývá Vantablack. Vantablack je vyrobená z mikroskopických uhlíkových nanotrubic, které jsou schopné zachytit a absorbovat až 99,965 % viditelného světla, které na ni dopadne (což znamená, že takový objekt je pro lidské oko téměř neviditelný). Díky tomu povrch natřený touto barvou vypadá jako dokonale černý (nebo také prázdný).

Problémem však je, že výhradní práva pro používání látky Vantablack si nechal již v roce 2016 patentovat indický umělec Anish Kapoor. Z tohoto důvodu nemůže Apple použít přímo tuto látku, ovšem může využít princip, na jehož základě funguje. Apple se tak v současné době zaměřuje na výrobu podobné látky za pomocí odlišných metod.

Otázkou ale zůstává, nakolik se výsledná barva přiblíží Vantablacku a do jaké míry Apple vůbec něco takového zamýšlí. Každopádně pravdou je, že by mohlo jít o opravdu zajímavý marketingový tah.

Zdroj: gizmodo.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.