Foto: Pxfuel

Apple potvrdil, že webové aplikace na domovské obrazovce nebudou v Evropě fungovat

Společnost Apple vysvětlila, proč v EU zakazuje progresivní webové aplikace (PWA). Tato zpráva následuje poté, co si uživatelé všimli, že webové aplikace přestaly být v Evropě funkční s nedávnými beta verzemi iOS 17.4. Apple uvedl, že tuto funkci v regionu blokuje kvůli novým pravidlům týkajícím se prohlížečů v evropském Zákoně o digitálních trzích (DMA).

Evropským uživatelům se nově po klepnutí na ikony webových aplikací zobrazí zpráva s dotazem, zda je chtějí aplikaci otevřít v Safari, nebo zda chtějí volbu zrušit. To znamená, že  webové aplikace se chovají spíše jako weboví zástupci, což způsobuje problémy, jako je ztráta dat či nefunkční oznámení.

Problém podle Applu spočívá v novém požadavku DMA, který umožňuje používat prohlížeče, které nepoužívají jeho architekturu WebKit. Apple přitom tvrdí, že řešení by bylo příliš komplikované, proto tuto funkci zrušil. S tím však nesouhlasí organizace Open Web Advocacy, která podotýká, že Apple měl na změnu téměř dva roky od konečného znění DMA, nic však pro změnu neudělal.

Společnost Apple uvedla, že lituje dopadů této změny, nicméně tvrdí, že byla vyžadována DMA. Objevují se ale i takové hlasy, že Apple záměrně dodržuje požadavky DMA kvůli poplatkům pro vývojáře za obcházení App Store.

Zdroj: engadget.com