Zdroj: Apple

Apple představil budoucnost

Apple splnil své letošní předsevzetí a představil novou generaci svých počítačů, která je přelomová. Apple v rámci výbavy svých počítačů opustil řešení Intelu a představil vlastní čipy určené pro užití v počítačích. Během večera se diváci dočkali hned tří nových počítačů, pojďme si je představit.

Nový čip i OS

Všechny tři počítače pohání revoluční čip M1. Ten je založený na architektuře ARM, vyrobený 5nm technologií. Díky tomu v sobě tento čip kombinuje nízkou spotřebu (podle Applu by se měla prodloužit dvojnásobně) a vysoký výkon (opět použijeme údaje Applu – 3,5x rychlejší CPU, až 6x rychlejší GPU, až 15x rychlejší schopnosti strojového učení). Bohužel Apple udává trochu vágní formulaci, takže nemáme možnost porovnat výkon nového procesoru s jeho konkrétním předchůdcem.

Spolu s novým procesorem přichází na počítače Apple i macOS Big Sur. Nový operační systém vytvořený tak, aby si co nejlépe rozuměl s novou architekturou procesorů. I jeho implementace má vliv na zvýšení výkonu. V jeho rámci najdou uživatelé své oblíbené aplikace včetně prohlížeče Safari, Zpráv nebo Map. Díky němu mohou běžet na počítačích Mac všechny aplikace z iPhonů a iPadů.

Tři nové počítače napříč třídami

Nejvýkonnější z trojice nových počítačů je 13palcový MacBook Pro. Tento počítač je stavěný pro maximální výkon. Je určen programátorům i editorům multimediálního obsahu. Jeho hardware je konstruovaný tak, aby si bez zaváhání poradil se střihem videa v rozlišení 8K. Například v práci s editorem enginu Unity by měl být tento počítač 3,5 rychlejší než jeho předchůdce.

Ve výbavě nechybí Retina displej, klávesnice Magic Keyboard nebo mikrofony studiové kvality. Váha tohoto počítače je 1,36 kilogramu. Na trhu budou dostupné dvě verze tohoto PC, které se liší velikostí úložiště. Varianta s 256 GB stojí 1 299 dolarů, za větší 512GB disk si zájemce připlatí 200 dolarů.

Druhou včera představenou novinkou je cenově dostupnější MacBook Air. Ten je určený především širší veřejnosti a studentům (pro ně má Apple dokonce 100 dolarů slevu). Stejně jako výše popsaná varianta Pro, i tento model zaznamenal výrazné mezigenerační nárůst výkonu. Apple garantuje bezproblémovou práci s videi do rozlišení 4K, rychlou práci s fotografiemi a výdrž až 18 hodin na jedno nabití.

 

Ve výbavě nechybí ani u tohoto modelu nová varianta Retina displeje. Pro bezpečnost počítače a jeho rychlé odemknutí je k dispozici funkce Touch ID. Základní verze tohoto PC stojí 999 dolarů, studenti na ní mají výše zmíněnou slevu. Pro zájemce jsou k dispozici také varianty s větším diskem nebo rozšířenou operační pamětí RAM.

Třetí novinkou není přenosný počítač (i když o tom by se v případě tohoto produktu dalo polemizovat), ale desktopový minipočítač Mac mini. Ten staví především na dostupné ceně a univerzálnosti. Osmijádrový procesor M1 posouvá jeho výkon na trojnásobek možností předchozí generace, a dokonce šestinásobné zvýšení grafického výkonu. Díky tomu zvládne tento drobeček i složité 3D vykreslování. Apple tvrdí, že ve srovnání s nejprodávanějším počítačem pro Windows ve stejné cenové kategorii poskytuje Mac mini pětkrát vyšší výkon.

MacBook mini dokáže zobrazit až 6K rozlišení a hru Shadow of the Tomb Raider (která je sice starší, ale stále poměrně náročná) si na něm zahrajete se čtyřnásobnou snímkovou frekvencí oproti předchůdci. Všestranný Mac mini bude k dispozici za sympatických 699 dolarů.