Foto: se svolením Apple

Apple představil svůj nový nejvýkonnější čip M1 Ultra, jde v podstatě o dva čipy M1 Max spojené dohromady

V roce 2020 Apple přestavil svůj první M1 čip, který z MacBooků Air, Maců Mini a dalších počítačů udělal vysoce výkonná přenosná zařízení. V loňském roce na něj společnost navázala čipy M1 Pro a M1 Max, které poskytly ještě vyšší výkon pro 14palcové a 16palcové MacBooky Pro. A nyní se Apple pochlubil další novinkou – čipem M1 Ultra.

M1 Ultra jsou v podstatě dva čipy M1 Max sloučené dohromady. Apple totiž dříve neprozradil, že právě čipy M1 Max lze spojit dohromady díky technologii nazvané UltraFusion. Vysoký výkon M1 Ultra je ideální pro náročné aplikace (například pro střih videa či 3D rendering).

Apple tvrdí, že propojení dvou čipů pomocí UltraFusion umí propustit až 2,5 terabajtu za sekundu, takže by nemělo docházet k žádnému zpomalení výkonu mezi dvěma čipy M1 Max. Celkově má M1 Ultra neuvěřitelných 114 miliard tranzistorů a podporuje až 128 GB sjednocené paměti s propustností 800 GB/s.

Není příliš překvapivé, že specifikace M1 Ultra v podstatě odpovídají dvojnásobku toho, co nabízí M1 Max. Čip Ultra je vybaven 20jádrovým CPU (16 výkonných a 4 úsporná jádra) a 64jádrovým GPU. Společnost tvrdí, že nabízí až 8krát rychlejší grafiku než původní čip M1.

Vzhledem k tomu, že M1 Ultra bude debutovat v novém minipočítači Apple Mac Studio, výdrž baterie nemusel Apple nijak zvlášť řešit. Přesto ale tvrdí, že nový čip Ultra je minimálně úspornější než konkurence, protože spotřebuje až o 65 procent méně energie než desetijádrový čip x86.

Zdroj: engadget.com