Apple se měl podle Steve Wozniaka dávno rozpadnout, přineslo by to více tvůrčí svobody

Steve Wozniak, spoluzakladatel společnosti Apple je proslulý tím, že pro kritiku nechodí daleko, a to ani v případě společnosti, kterou pomáhal budovat. Tento týden řekl agentuře Bloomberg, že Apple se měl podle něj rozpadnout už dávno. Věta sice zní trochu skandálně, ale není rozpadnout jako rozpadnout.

Podle něj se měl Apple stát již před delší dobou konzorciem nezávislých společností, z nichž by každá mohla pracovat na svých projektech. To by mělo přinést větší tvůrčí svobodu a možnost posouvat své nápady a vylepšení.

Jako příklad takové firmy, která dává svým zaměstnancům dostatek svobody uvedl Wozniak Hewlett Packard. Tato společnost má podle něj striktně oddělené divize, které se nezávisle na sobě věnují různým projektům. Vztah Wozniak a HP je poměrně komplikovaný. Ještě před založením Applu uvažoval Wozniak o vytvoření osobního PC právě pod hlavičkou HP, byl však opakovaně odmítnutý.

Přesto si na práci v HP vážil právě svobody, kterou společnost poskytovala. Ocenil například, že všichni inženýři a vývojáři měli neomezený přístup na pracoviště a mohli do práce klidně přijít v noci, pokud cítili, že to bude prospěšné.

Wozniak také upozornil na to, že za posledních několik se technologie stala příliš výraznou silou v běžných životech a začala částečně omezovat lidská rozhodnutí. Apple je podle něj stále jednou z nejlepších technologických společností, především proto, že stále klade důraz na bezpečí dat každého zákazníka a odmítá jakékoliv sledování nebo prodej dat lidí, kteří používají jeho zařízení.

Zdroj: bloobmberg.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.