Foto: Unsplash

Apple se rozhodl podpořit domácí opravy, zájemcům dodá manuál i náhradní díly

Pokud patříte mezi manuálně zručné a máte zkušenosti s opravami elektroniky, zřejmě vás potěší novinka, s níž nyní přišla společnost Apple – služba Self Service Repair, tedy možnost vlastnoručně si opravit své jablečné zařízení v případě závady. Zájemcům Apple pochopitelně poskytne potřebné oficiální náhradní díly i servisní manuály.

Od začátku roku 2022 bude tato služba dostupná v USA, později téhož roku se rozšíří i do dalších zemí. Nejdříve Apple poskytne prostředky pro opravy iPhone 12 a 13, později budou dostupné i sady pro opravu počítačů Mac vybavených čipy M1. Počet vlastnoručně opravitelných zařízení by se však měl dále rozšiřovat.

Pilotní fáze projektu počítá se základními opravami – tedy výměnou baterie, opravami fotoaparátu či displeje. Později budou přidány i další součástky. Postup bude jednoduchý – pokud se uživatel rozhodne pro vlastnoruční opravu, Apple jej vyzve, aby si nejdříve prohlédl návod k opravě a poté objednal potřebné díly (prostřednictvím internetového obchodu Self Service Repair Online Store). Ačkoli společnost prozatím neuvedla, kolik budou nové díly stát, při vrácení použitých dílů k recyklaci uživatelé získají kredity.

Každopádně Apple zdůrazňuje, že nový program je určen pouze pro uživatele, který již mají zkušenosti s opravami elektroniky. Pro většinu uživatelů tak stále platí, že je lepší, když své zařízení odnesou do autorizovaného servisu.

Ačkoli není zcela jasné, proč se Apple k tomuto kroku odhodlal, zdá se, že tím reagoval na hlasy volající po udržitelnosti a právu na opravu i nahlédnutí do servisních manuálů. Nicméně zůstává otázkou, zda cena náhradních dílů bude natolik příznivá, že se vlastnoruční oprava uživatelům vyplatí.

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.