Foto: se svolením Apple

Apple sesadil Samsung z pozice jedničky na trhu se smartphony

Pro společnost Apple byl loňský rok velmi úspěšný. Nejenže se zbavil portu lightning, ale poslední zprávy naznačují, že Apple dokonce předstihl Samsung co se týče nejprodávanějších smartphonů na světě. Podle předběžných údajů společnosti International Data Corporation (IDC) dodal Apple v roce 2023 234,6 milionu telefonů, což odpovídá 20,1 % podílu na trhu. Pro srovnání společnost Samsung dodala 226,6 milionu kusů, což představuje 19,4 procenta tržního podílu.

Je to poprvé od roku 2010, co byl Samsung zbaven první příčky (pro zajímavost – ve zmíněném roce vedla Nokia a Apple se nedostal ani do první pětky). V roce 2023 obsadily zbývající tři místa společnosti Xiaomi, OPPO a Transsion s 145,9, 103,1 a 94,9 miliony celosvětově dodaných smartphonů.

Tento posun je pozoruhodný vzhledem k přeplněnosti a pokračující regulaci v odvětví chytrých telefonů. „Apple jistě sehrál roli v poklesu pozice Samsungu, ale celkově se prostor Androidu diverzifikuje sám o sobě. Huawei se vrací a rychle se prosazuje v rámci Číny, značky jako OnePlus, Honor, Google a další uvádějí na trh velmi konkurenceschopná zařízení v nižší cenové kategorii high-endu. A stále více se prosazují skládací zařízení a častěji se diskutuje také o možnostech umělé inteligence v chytrých telefonech,“ vysvětlil ve svém prohlášení Ryan Reith, viceprezident skupiny IDC.

Pozoruhodné je, že celkové dodávky chytrých telefonů v roce 2023 klesly o 3,2 %, ale ve čtvrtém čtvrtletí vzrostly o 8,4 %. Společnost Apple se však potýká s konkurencí v Číně, kde byly prodeje ve čtvrtém čtvrtletí v tomto regionu o 11 procent nižší než v předchozím roce, uvedl Wall Street Journal.

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.