Zdroj: pickpik.com

Apple sníží své provize z příjmů z App Store. Změna se dotkne většiny vývojářů

Finanční poměry v obchodě s aplikacemi pro operační systém iOS App Storu se od ledna mění. Apple oznámil, že sníží svou provizi z výdělků většiny vývojářů působících v tomto systému na 15 procent, tedy polovinu dosavadní výše podílu. Pro vývojáře se jedná o jednu z největších a nejzásadnějších změn v historii iOS.

Na tuto změnu, která je součástí programu App Store Small Business Program, ale nedosáhnou všichni, pouze menší vývojáři, kterých je ale většina. Hranice pro dosažení tohoto snížení provizí je Applem stanovená na výdělek menší než jeden milion dolarů ze všech aplikací, které daný vývojář v rámci App storu provozuje.

Apple odmítl říci přesný počet nebo procento vývojářů, kterým snížení provize prospěje, oficiálně uvádí, že jich je většina z celkových 28 milionů registrovaných. Stejně tak Apple neupřesnil, jak velká bude částka, jež se pomyslně přesune od něj zpět k vývojářům.

Nový program vstupuje v platnost od začátku roku 2021 a Apple slíbil, že do té doby se dočkáme dalších informací o procesu, který bude realizován. Zatím požádal vývojáře, kterých se to týká, aby se přihlásili.

App Store je pro Apple pilířem digitálních služeb a vedle iPhonů představuje hlavní zdroj příjmů společnosti. V roce 2019 vygeneroval tento obchod Applu více než 50 miliard dolarů a toto číslo se stále zvyšuje. Otázkou zůstává, jestli se Apple k tomuto kroku rozhodl „dobrovolně“, nebo jej k němu motivoval spor s vývojáři ze studia Epic, kteří za snížení marží u App Store bojují. Epicu, který dle svých slov bojuje za práva všech vývojářů, se ale současné snížení týkat nebude.

Zdroj: theverge.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.