Foto: Unsplash

Apple tvrdí, že baterie iPhonu 15 má dvakrát delší životnost, než původně deklaroval

Apple aktualizoval údaje ohledně výdrže baterie iPhonu 15. Společnost v úterý uvedla, že její nejnovější iPhony si po 1 000 nabíjecích cyklech zachovají 80 % své původní kapacity, což je dvojnásobek předchozího odhadu společnosti, a to bez jakýchkoli nových hardwarových nebo softwarových aktualizací. Ne náhodou přichází změna v době, kdy se chystají předpisy EU, které budou přidělovat energetickou třídu pro výdrž baterií telefonů.

Před tímto zjištěním se v dokumentech společnosti Apple uvádělo, že baterie iPhonu si po 500 cyklech udrží 80 % původního plného nabití. Poté, co společnost znovu otestovala dlouhodobou odolnost baterií ve svých smartphonech z roku 2023 – iPhone 15, iPhone 15 Plus, iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max – zjistila, že si mohou udržet 80 procent kapacity po nejméně 1 000 cyklech. Společnost uvedla, že její dokumenty podpory budou aktualizovány tak, aby odrážely nový odhad.

Společnost Apple uvádí, že její testování zahrnovalo 1 000 nabíjení a vybíjení baterií za specifických podmínek a sadu testů odrážejících běžné způsoby použití. Pokud jde o to, jak se odhad zdvojnásobil bez jakýchkoli fyzických nebo softwarových změn, společnost to přičítá neustálému zlepšování komponent baterie a řízení spotřeby v systému iOS.

Od června 2025 budou výrobci chytrých telefonů a tabletů působící v EU označováni známkou (A až G), která bude udávat jejich energetickou účinnost, výdrž baterie, ochranu proti prachu a vodě a odolnost proti náhodnému pádu. Část známky týkající se životnosti baterií vyžaduje alespoň 800 nabíjecích cyklů při zachování alespoň 80 % jejich původní kapacity, což pomáhá vysvětlit, proč společnost Apple začala znovu testovat dlouhodobou odolnost svých zařízení.

Pro ideální výdrž baterie doporučuje Apple udržovat telefon pokud možno v teplotách mezi 16 a 22 stupni Celsia, nenechávat telefon v horkém prostředí (35 stupňů a více) a snažit se vyhnout přímému slunečnímu záření. Při dlouhodobém skladování iPhonu je pak doporučeno jej nechat napůl nabitý.

Zdroj: engadget.com