Foto: Pxfuel

Apple tvrdí, že mu bylo nařízeno odstranit WhatsApp a Threads z čínského App Store

Podle deníků The Wall Street Journal a The New York Times již uživatelé společnosti Apple v Číně nebudou moci stáhnout aplikace WhatsApp a Threads z obchodu App Store. Společnost uvedla, že obě aplikace z obchodu stáhla, aby vyhověla příkazu, který obdržela od čínského internetového regulátora Cyberspace Administration “na základě obav o národní bezpečnost”. Společnost vysvětlila, že je “povinna dodržovat zákony v zemích, kde [působí], i když s nimi [nesouhlasí]”.

Velký čínský firewall blokuje v zemi mnoho zahraničních aplikací a technologií, což místní obyvatele nutí používat VPN, pokud chtějí mít k některým z nich přístup. Dvěma dlouhodobě zakázanými aplikacemi jsou Facebook a Instagram. Nicméně WhatsApp a Threads bylo možné doposud stáhnout. Nařízení čínského regulačního orgánu přichází krátce předtím, než má americký senát hlasovat o návrhu zákona, který by mohl vést k zákazu TikToku v USA. Odůvodnění kybernetické správy – že aplikace představují problém národní bezpečnosti – dokonce odráží argumentaci amerických zákonodárců pro zablokování TikToku v zemi.

Pokud senát odhlasuje současný návrh, společnost ByteDance bude mít rok na to, aby TikTok prodala, jinak bude platforma pro sdílení krátkých videí zakázána. Očekává se, že sněmovna návrh zákona, který je součástí balíčku zahrnujícího také pomoc Ukrajině a Izraeli, schválí. Prezident Joe Biden již dříve uvedl, že balíček podporuje a zákony okamžitě podepíše.

Zdroj: www.engadget.com