Zdroj: Apple

Apple večer zřejmě představí své první počítače s ARM čipy. Co to vlastně znamená?

Společnost Apple nás během letošního podzimu doslova zasypala novinkami. Už jsme se tak v její režii dočkali dvou velkých tiskových konferencí a na začátku listopadu jsme se dozvěděli, že nás čeká ještě třetí. Její přesný obsah Apple neprozradil, ale odborné kruhy se shodují na tom, že Apple představí novou generaci svých notebooků MacBook. Ty budou zajímavé především tím, že v jejich jádru nebudou procesory Intel, jako tomu bylo doposud, ale čipy přímo z dílny Applu. O tom, že tento event je pro Apple zvlášť důležitý, svědčí i použití fráze „One More Thing“, kterou s oblibou používal Steve Jobs. A naposledy ji pracovníci Applu použili při představování iPhonu X v roce 2017.

Parametry nových notebooků Apple neznáme, ale pokusíme se vysvětlit, jaký je rozdíl mezi procesory ARM a x64 a co by tento přechod pro Apple mohl znamenat.

ARM vs x64

Oba typy procesorů má většina z vás nejspíš u sebe doma. x64 ve svém počítači nebo notebooku, ARM zase v telefonu a v tabletu. A který z nich je lepší? Na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď, záleží totiž na jejich využití.

Historie obou typů procesorů je poměrně dlouhá a sahá do osmdesátých let. Při fungování je rozdíl v tom, že ARM procesory využívají omezenější knihovnu registrů, někdy jsou také označovány jako procesory RISC (Reduced Instruction Set Computing). Díky tomu jsou tyto procesory méně energeticky náročné, ale jejich efektivní výkon je nižší. Naopak procesory x64 jsou označovány jako CISC (Complex Instruction Set Computing), jejich knihovna registrů je mnohem širší, dokáží tedy velkou část operací řešit rychleji, zároveň je však výrazně vyšší jejich spotřeba elektrické energie.

 

Poměrně dlouho bylo pole působnosti těchto procesorů jasně vymezené – ARM využívají mobilní telefony, tablety a další elektronika, u níž je dobré upřednostnit nízkou spotřebu před vyšším výkonem. Naopak tomu bylo u PC, a to včetně notebooků.

U posledně jmenovaných zařízení, která stojí na pomezí obou kategorií, se v posledních několika letech stále častěji mluví o možnosti využití ARM procesorů, jejichž vývoj jde stále dopředu. Zatím je k dispozici několik modelů výkonných zařízení stojících na pomezí notebooku a tabletu z dílny Microsoftu. Klíčový je tomto ohledu operační systém, který dokáže s možnosti ARM procesorů efektivně pracovat.

Apple a ARM

Společnost Apple doposud využívá čipy z produkce Intelu od roku 2005. Jedná se o procesory typu x64. Apple si v minulosti několikrát stěžoval na nedostatečné dodávky těchto procesorů, které brzdily produkci počítačů. Applu se také pochopitelně nelíbily bezpečnostní chyby, které procesory vykazovaly.

Už v prvním pololetí tohoto roku Apple ohlásil, že postupně přejde od čipů Intel na vlastní platformu Bionic, protože jeho poslední ARM čip A14 by měl být ve vylepšené variantě X dostatečně výkonný k tomu, aby utáhl provoz přenosného počítače z dílny Apple. MacBooky přitom mají pověst výkonných pracovních stanic a jsou oblíbeným nástrojem pro střih videa nebo práci v náročných grafických programech.

Podle uniklých testů se zdá, že by mohl procesor Apple A14X svým výkonem překonat doposud používaný procesor Intel Core i9, a to jak v jednojádrovém, tak především vícejádrovém výkonu. Pokud se tyto zprávy potvrdí a procesor si zároveň dokáže uchovat nízkou spotřebu energie, půjde o opravdovou revoluci.

Výhod pro Apple by v takovém případě byla celá řada. Předně by to byla nezávislost na externím dodavateli klíčové komponenty. Důležitým hlediskem je i operační systém. Je pravděpodobné, že Apple spolu s novým počítačem představí také novou verzi MacOS určenou pro procesory s architekturou ARM. Zde by však Apple neměl mít problém, protože s tuto platformou pracuje na svých mobilních telefonech i tabletech dlouhou dobu.

Dalším zásadním motivem pro Apple bude motivace pro další rozvoj výroby procesorů. Jedná se především o 5nm technologii výroby, kterou je Apple světově unikátní. Ta umožnuje mnohem vyšší hustotu polovodičových prvků v procesoru, a tím i vyšší výkon. Pro porovnání Intel stále pracuje s 12nm výrobní technologií a několik let se na tom kvůli technickým potížím zřejmě příliš nezmění.

Už nyní se těšíme na večer a na to, co si pro nás Apple nachystá, pokud se alespoň částečně potvrdí předpoklady, bude to stát za to.