Apple Watch Series 4 získali update umožňující využívat čtečku EKG

Dnešní aktualizace operačního systému watchOS pro Apple Watch Series 4 přináší dlouho očekávanou novinku – přímé měření srdečních funkcí. Čtečka elektrokardiogramu je součástí výbavy nové generace chytrých hodinek od Applu, avšak doposud ji nebylo možné plně využívat. Všem hodinkám od první série přibude také funkce dlouhodobé analýzy srdeční funkce. Pokud hodinky změří při pravidelném měření pětkrát za sebou abnormální hodnoty, upozorní uživatele. Obě tyto funkce přináší upadate operačního systému na verzi watchOS 5.1.2.

Možnost udělat si kdykoliv vlastní EKG avizoval Apple už během svého zářijového představování nových výrobků. V té době však nebyl zcela dokončený software, který by novou funkci podporoval. Nyní stačí majitelům nejnovějších Apple Watch otevřít aplikaci EKG a pak přitisknout prst na největší tlačítko na hodinkách. Za 30 vteřin hodinky ukáží výsledek. Ten se také zaznamená do aplikace zdraví v telefonu a je možné jej odeslat lékaři jako PDF.

Apple upozorňuje, že obě nové funkce jsou pouze informativní a nejedná se o plně certifikovaný lékařský nástroj. Před možností využívat obě funkce musí uživatelé nejprve projít informativním školením ve formátu několika obrazovek a následně odsouhlasit Applu požadované podmínky.

Apple pro používání v USA musel uzavřít dohodu s tamní zdravotnickou asociací FDA, která má certifikaci podobných zařízení v kompetenci. V ČR zatím taková domluva uzavřena nebyla, takže oficiálně nelze tyto funkce využívat. Podle zpráv některých uživatelů, se funkce zpřístupní, pokud si jako region právě USA, zatím jsme to však neměli možnost vyzkoušet.

Zdroj: theverge.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.