Zdroj: wistron.com

Apple zareagoval na nepokoje v indické továrně a pozastavil spolupráci se společností Wistron

12. prosince letošního roku došlo k vzpouře zaměstnanců ve výrobním závodu společnosti Wistron v Karnátace v Indii. Při nepokojích došlo k ničení vnitřních prostor továrny, ale také k rabování nebo k demolici zaparkovaných automobilů. Této vzpoury se přitom zúčastnili nejen zaměstnanci, ale také další osoby, které v továrně vůbec nepracují (šlo zhruba o celkem 5 tisíc lidí).

Podle šetření za incidentem stály nízké platy, které neodpovídaly slíbeným mzdám a tvořily jen zlomek smluvené částky, nedodržování délky pracovních směn a nevyhovující pracovní podmínky.

Tchajwanská společnost Wistron patří mezi několik dalších výrobců (např. Foxconn či Pegatron), kteří pracují pro Apple. Na základě nepokojů však byla nařčena ze zneužívání pracovních sil a byl jí uložen podmínečný trest. Společnost Apple na vzniklou situaci reagovala pozastavením všech nových zakázek.

Podle předběžného šetření bylo zjištěno, že společnost Wistron v období od října do listopadu letošního roku skutečně nedodržovala předem stanovenou pracovní dobu, což vedlo k vyplácení nižších mezd, jelikož pracovníci byli placeni za podstatně nižší počet hodin, než jaký ve skutečnosti odpracovali.

Společnost Wistron se k celé věci vyjádřila tak, že se snaží o nápravu. Apple se však nechal slyšet, že se zaměří na to, aby Wistron i další externí společnosti, s nimiž spolupracuje, dodržovaly pravidla. Nejde totiž o první případ. Zhruba před rokem Apple řešil porušování pracovních podmínek s dalším ze svých partnerů – společností Pegatron.

Tyto kauzy přitom nevrhají zrovna dobré světlo na jablečnou společnost, jejíž produkty patří mezi prémiové zboží, jehož cena se obvykle pohybuje v řádech desetitísíců.

Zdroj: engadget.com