Foto: Unsplash

Apple zastavil prodej všech svých produktů v Rusku

Již dříve v přímé reakci na ruskou invazi na Ukrajinu společnost Apple přerušila poskytování svých služeb. A nyní přistoupila k dalšímu kroku – zastavila prodej všech svých produktů v Rusku poté, co minulý týden přerušila vývoz.

Pokud proto navštívíte ruský internetový obchod společnosti, uvidíte, že všechny produkty jsou uvedeny jako nedostupné. Ve svém prohlášení Apple jasně uvedl, že jde o reakci na ruskou invazi. Podle tohoto prohlášení Apple stojí na straně lidí, kterým invaze ublížila, a připojuje se k těm, kteří „volají po míru“. K tomuto kroku Apple vyzval ukrajinský vicepremiér Mychajlo Fedorov.

Společnost nicméně zdůraznila, že kromě zmrazení prodeje přijala více opatření. Například omezila službu Apple Pay a z obchodu App Store stáhla aplikace pro státem podporovaná média RT a Sputnik. Společnost Apple také převzala rozhodnutí společnosti Google vypnout dopravní údaje pro uživatele aplikace Apple Maps na Ukrajině, aby se zabránilo případnému odhalení informací, které by mohly ohrozit obyvatele Ukrajiny.

Apple pochopitelně není jedinou technologickou společností, která omezila nebo stáhla své služby v Rusku. Již od 24. února, kdy začala invaze na Ukrajinu, to učinily Google, Meta a další technologické společnosti. Každopádně Apple se od ostatních něčím odlišuje, a to tím, že z trhu stahuje hardware.

To je překvapivá oběť, i když v případě jablečné společnosti nejde o nijak závratné příjmy. Podle odhadů činily příjmy z Ruska v roce 2020 asi 2,5 miliardy dolarů. I když je to velké číslo, představuje asi jen 0,9 % z celkových tržeb společnosti z tohoto roku. Navíc za současného stavu v Rusku by Apple z prodeje svého hardwaru příliš nezískal – mezinárodní sankce snížily hodnotu rublu, čímž se produkty Applu staly v zemi pro valnou většinu obyvatel v podstatě nedostupnými.

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.