Zdroj: se svolením Apple

Apple zavádí užitečnou funkci dvojitého poklepání u hodinek Watch Series 9 a Ultra 2

Nejzásadnější funkce Apple Watch Series 9 a Ultra 2 nebyla při uvedení hodinek na trh minulý měsíc k dispozici. Dvojité poklepání, které dnes konečně přichází prostřednictvím aktualizace watchOS 10.1, umožňuje interakci s hodinkami, aniž byste museli používat dotykový displej. Rychlým pohybem „štípnutí” můžete procházet novou sérii widgetů v systému watchOS 10, pozastavovat nebo ukončovat časovače, přeskakovat hudební skladby a přijímat telefonní hovory. 

Dvojité klepnutí technicky vzato není až tak nové gesto. V roce 2021 Apple představil funkci Assistive Touch, která je určena lidem s vadami končetin nebo s problémy s pohybem. Cílem bylo poskytnout těmto lidem způsob, jak procházet nabídky a ovládat Apple Watch bez použití druhé ruky.

Na první pohled se může zdát, že dvojité klepnutí je přebarvená verze funkce Assistive Touch, a nabízí se pak otázka, proč dvojité klepnutí není k dispozici na starších hodinkách Apple Watch, které podporují funkci Assistive Touch (Series 4 nebo novější, včetně první generace SE a Ultra). Stručná odpověď zní, že Apple Watch Series 9 a Ultra 2 mají výkonnější čip. Konkrétně nový S9 je vybaven čtyřmi neuronovými motory pro strojové učení, což je to, co pohání dvojité klepnutí. Na starších hodinkách běžel asistovaný dotyk na hlavním procesoru.

Podle Davida Clarka, vedoucího ředitele softwarového inženýrství Apple Watch, má tento rozdíl zásadní význam. „Protože pracujeme s účelovou částí procesoru, nemusíme se potýkat se všemi ostatními činnostmi, které procesor v daném okamžiku vykonává,” říká Clark. Výsledkem je, že hodinky Series 9 a Ultra 2 detekují gesto dvojitého poklepání o 15 procent přesněji a samotná funkce je mnohem méně náročná na spotřebu energie.

Aby dvojité poklepání fungovalo, musí zařízení zpracovat obrovské množství dat. Na nejzákladnější úrovni je algoritmus, který detekuje gesto dvojitého poklepání, vycvičen na datech z akcelerometru, gyroskopu a optického snímače srdečního tepu shromážděných ze zápěstí.

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.