Aquapalace Praha otevřelo unikátní atrakci spojující jízdu na tobogánu s virtuální realitou

Virtuální realita je neustále na vzestupu a její možnosti se neustále vylepšují. Kde však má zatím výrazné limity je volný pohyb. Ten částečně umožnují vymezené prostory s pohybovými čidly, avšak pouze u vyšších modelů brýlí. Zajímavý nápad, jak přenést pohyb do virtuální reality se zrodil v roce 2015 v Německu a spočíval ve spojení VR a jízdy na tobogánu. Za touto jedinečnou atrakcí od minulého týdne nemusí zájemci jezdit do Německa, ale mohou si ji sami na vlastní kůži vyzkoušet v Aquapalace Praha nedaleko Čestlic.

 

Vesmír nebo let oblohou?

Celá atrakce probíhá na tobogánu určeném pro jízdu na kruzích. Nahoře na tobogánové věži se návštěvník posadí do kruhu nasadí si brýle, které mu dá obsluha a rozjede se směrem dolů. Klíčová přitom je synchronizace brýlí s pohybem v tobogánu. Díky gyroskopu, akcelerometru a soustavě čidel přímo na tobogánu ví systém brýlí v každém okamžiku o pozici a rychlosti jedoucí osoby a tomu může přizpůsobovat samotný VR zážitek.

Atrakci jsme měli možnost sami vyzkoušet a je to opravdu zážitek. Z jízdy na tobogánu zůstává rychlost a pocit pohybu. Oči přitom vnímají virtuální realitu. Během celého zážitku je možné se rozhlížet kolem sebe do všech stran a ani při opakované jízdě se VR neokouká a dají se objevovat nové obrazy a motivy.

Na výběr jsou na začátku dvě fantaskní dobrodružství. První z nich nabízí průlet vesmírem, během kterého je k vidění množství planet, na uživatele se přiletí blíže podívat roztomilý mimozemšťané. Druhým dobrodružstvím je potom průlet džunglí. Obě dobrodružství jsou fantaskní a možná by nebylo špatné, kdyby časem přibylo nějaké dospělejší – například u vesmíru bychom si dovedli představit realističtější zpracování, jež by mohlo zaujmout dospělé publikum.

 

Technologie aneb na tobogánu s telefonem

Základním stavebním prvkem celé atrakce jsou samozřejmě brýle. Ty jsou z odstavy věci vodě odolné, nárazuvzdorné a plavou. Pokud někomu během jízdy sklouznou z hlavy dole pod tobogánem je obsluha atrakce zachytí. Stejně tak si tam odebírá brýle od návštěvníků, kteří dojeli úspěšně s brýlemi na očích. Díky speciálnímu výtahu jsou pak brýle dopraveny nahoru na toboganovou věž a jsou připraveny pro další použití.

V základu brýlí je telefon Samsung Galaxy S8, který dokáže prostřednictvím brýlí Galaxy Gear VR pracovat s virtuální realitou. Mobilní technologie byla tvůrci atrakce zvolena především z důvodu, že nepotřebuje žádný externí zdroj napájení a vystačí si s vlastní baterií, další výhodou telefonu Samsung Galaxy S8 je odolnost proti vodě a nárazům. Programovou aplikaci jako takovou vyvinula pro atrakci vyvinula americká společnost se sídlem v Silicon Valley.

Křest a pak hurá do provozu

K oficiálnímu křtu a uvedení atrakce samotné do běžného provozu došlo minulý čtvrtek a kmotry přitom byli Jakub Kohák a Eliška Bučková, kteří si atrakci jako první oficiální návštěvníci také vyzkoušeli.

Pro veřejnost je tobogán Magic spolu s virtuální realitou otevřený každý všední den odpoledne, o víkendu potom od rána do večera. Speciální otvírací hodiny chystá park na období jarních prázdnin. V současnosti je VR v testovacím provozu a je pro zájemce k dispozici zdarma. Po začlenění do běžného provozu a odstranění případných chyb bude atrakce zpoplatněna.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.