AR pomáhá lékařům a ukazuje, že není jen pro zábavu

Virtuální realita (VR) a rozšířená realita (AR) jsou trendem současnosti. Ačkoliv bývají obě spojovány především se zábavou a hraní her, mají i své praktické využití. VR se používá pro školení pracovníků nebo jako prezentační pomůcka. AR zase slouží průmyslovým návrhářům pro rychlejší komunikaci možných změn. Projekt univerzity v Albertě ukazuje další zajímavý způsob, jak by mohla AR pomáhat, tentokrát v oblasti medicíny.

Projekt DR, jak se experimentální výzkum nazývá, pracuje s myšlenkou, že lékařům by se mnohem lépe plánovaly operace a další zákroky, kdyby viděli pacientovi pod kůži. A to právě Projekt DR simuluje. Na pacientovo tělo jsou prostřednictvím rozšířené reality promítány kosti, orgány nebo případně svaly. Jejich model je získán rentgeny, CT vyšetřeními a dalšími metodami.

Systém obsahuje projektor, infračervené kamery a orientační body umístěné na přesných místech pacientova těla. Kamery sledují tyto značky a dávají systému zprávu o poloze a pozici pacientova těla.

Systém se snímky pracuje ve vrstvách a umožňuje zobrazovat jednotlivé orgány, kosti, systémy separátně, nebo jejich sestavy, aby si lékaři mohli udělat co nejlepší přehled o pacientově těle.

„Tato metoda by mohla být aplikována v mnoha oblastech medicíny, od její výuky, přes fyzioterapii, laparoskopickou chirurgii až po plánování větších zákroků“, říká Ian Watts, student postgraduálního studia a jeden z tvůrců projektu.

Projekt je v současnosti ve stavu pilotního testování s chirurgy. Zkouší jej v simulovaných i reálných podmínkách, tak aby co nejlépe odladili jeho využití. V běhu jsou i licenční jednání s několika výrobci zdravotních pomůcek a zařízení.

Zdroj: digitaltrends.com newatlas.com